Aktualnie znajdujesz się na:

Biogramy

Juszczyk Robert

Robert Juszczyk, ur. 16 I 1964 w Świdnicy. Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego, Instytut Geologii (1988), 1988-1990 student Wydz. Górnictwa Politechniki Wrocławskiej.

Od 1983 uczestnik Duszpasterstwa Akademickiego Dominik; współpracownik tajnego NZS, współwydawca i kolporter książek niezależnych, introligator w podziemnej oficynie wydawniczej Universitas; od 1986 szef kolportażu NZS UWr, organizator dystrybucji wydawnictw niezależnych w wielu domach studenckich i uczelniach Wrocławia; współpracownik siatki kolportażowej kierowanej przez Eugeniusza Dedeszko-Wiercińskiego oraz związanej z Oficyną Niepokornych Piotra Maciejewskiego; organizator grupy kolporterów, m.in. w Kombinacie Górniczo-Hutniczym Miedzi w Lubinie; rozprowadzał również książki niezależne podczas corocznych pielgrzymek na Jasną Górę. W V 1988 uczestnik strajku okupacyjnego na UWr. Od 1988 jeden z pierwszych jawnych sprzedawców książek niezależnych (na tzw. stolikach) na UWr, następnie na ulicach Wrocławia.

W 1989 uczestnik kampanii wyborczej przed wyborami 4 VI (zbiera podpisy, sprzedaje tzw. cegiełki, wrocławskiemu KO ofiarowuje papier zakupiony z własnych środków), mąż zaufania Jana Lityńskiego w lokalu wyborczym w Jaworzynie Śląskiej. Od 1990 własna działalność gospodarcza, jeden z najbardziej znanych wrocławskich księgarzy; współpracownik UPR. Przeciwnik Okrągłego Stołu. Od 2008 w USA.

24 III 1984 – 1989 rozpracowywany przez p. V-2 RUSW w Będzinie w ramach KE krypt. Klerykał.

 

Artur Adamski

Region Dolny Śląsk, Wrocław

Opcje strony

do góry