Aktualnie znajdujesz się na:

Biogramy

Matyka Aleksander

Aleksander Matyka ks., ur. 1 I 1935 w Dobrzyńsku k. Kowla (obecnie Ukraina), zm. 27 XI 2016 w Namysłowie. Absolwent Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu, 1959 święcenia kapłańskie.

1959–1961 wikariusz w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Strzelinie, 1961–1963 wikariusz w parafii św. Bonifacego we Wrocławiu, 1964–1973 proboszcz w parafii św. Michała Archanioła w Polkowicach, 1973–2008 w parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Namysłowie, dziekan dekanatu namysłowskiego.

Od 1964 jako proboszcz parafii w Polkowicach zaangażowany w restaurację miejscowych kościołów katolickich; przeprowadził generalny remont kościoła św. Michała Archanioła tamże i kościoła filialnego św. Anny w Suchej Górnej. 1966 na terenie parafii św. Michała Archanioła w Polkowicach zorganizował tygodniowe obchody zw. z tysiącleciem chrztu Polski (tzw. Tydzień Tysiąclecia), nast. z parafianami kontynuował działania w celu pozyskania na rzecz Kościoła katolickiego budynku po dawnym zborze ewangelickim w Polkowicach; dzięki podjętej akcji petycyjnej i wsparciu bp. pomocniczego wrocławskiego Andrzeja Wronki, mimo nakazu wydanego w VI 1968, zabytkowy zbór uchroniono przed rozbiórką; starania o zabytkowy obiekt kontynuowano w pocz. lat 70. prowadząc m.in. publiczne demonstracyjne modły. Działalność duszpasterska wśród dzieci i młodzieży; w latach 60. ukarany grzywną pod fałszywym zarzutem utworzenia nielegalnej organizacji złożonej z ministrantów. Od 1974 w parafii w Namysłowie kontynuował działalność duszpasterską wśród młodzieży. 1975 organizator nielegalnych nabożeństw w Smarchowicach Wielkich pod Namysłowem.

Od IX 1980 wspierał działaczy „S”: Jana Wywiórskiego, Adama Maciąga, Stanisława Dorociaka, Stanisława Łozę, Tadeusza Wojtowicza i Mariana Kaletę, tworzących struktury „S” w Namysłowie. 1981 fundator sztandaru namysłowskich struktur „S”.

Po 13 XII 1981 na prośbę działaczy związkowych, ukrył sztandary „S” na strychu plebanii (1989 przekazał je „S” Zakładów Elektrotechniki Motoryzacyjnej Polmo i Kombinatu Rolnego w Namysłowie). W latach 80. autor kazań patriotycznych, w których piętnował komunistyczne represje oraz przetrzymywanie więźniów politycznych. 1982 zainicjował funkcjonowanie biblioteki parafialnej, w zbiorach której znalazły się wydawnictwa bezdebitowe. Wspomagał opozycjonistów, współpraca z działaczami m.in. z Namysłowa i Wrocławia (m.in. Albiną i Stanisławem Jackiewiczami, Andrzejem Tomczykiem, Lechem Stefanem i Eugeniuszem Szumiejką). 1983 dwukrotnie zorganizował, z pomocą A. i S. Jackiewicza oraz A. Tomczyka, naradę członków TKK „S” (m.in. 30 X–1 XI 1983) oraz spotkania RKS Dolny Śląsk z abp. wrocławskim Henrykiem Gulbinowiczem. 19 III 1983 udzielił potajemnie ślubu ukrywającemu się Józefowi Piniorowi i Marii Chojnackiej. Pozostając w kontakcie z wrocławskimi działaczami „S” kolportował w Namysłowie podziemne pisma m.in. „Z Dnia na Dzień” i „Solidarność Walczącą” oraz pamiątkowe medaliony z Gdańska. W działaniach tych wspomagany był przez wikarych: ks. Mariana Wagnera, ks. Henryka Góreckiego i ks. Jana Odziomka i ks. Marka Kruszewskiego. 1982 przejął budynek kościoła pofranciszkańskiego w Namysłowie, po remoncie i rozbudowie doprowadził 1992 do erygowania parafii św. Piotra Alkantary i św. Franciszka z Asyżu, wybudował kościół w Smarchowicach Wielkich, gdzie 1988 erygowano parafię Podwyższenia Krzyża Świętego. W latach 80. zaangażowany (z ks. kanonikiem Andrzejem Oramusem i ks. Stanisławem Pikulem) w Duszpasterstwo Katyńskie we Wrocławiu. Od 1985 zainicjował i wspierał Dni Kultury Chrześcijańskiej w Namysłowie, 1985–1989 (wykłady z historii, religii i ekonomii wygłosili m.in. dr Adolf Juzwenko, dr Antoni Lenkiewicz, prof. Andrzej Wiszniewski, dr hab. Julian Auleytner, Adam Macedoński, Krzysztof Turkowski, ks. Stanisław Orzechowski, Ernest Bryll, Maja Komorowska, Maria Hernas, dr Wojciech Myślecki, Jacek Fedorowicz, Stefan Bratkowski, a także spektakle m.in. Anhelli artystów z Nie Samym Teatrem Nie Samym Teatrem Nie Samym Teatrem, teatr niezależny powstały w VI 1983 we Wrocławiu, określany również jako Niezależne Stowarzyszenie Teatralne. Nazwa wywodzi się z fragmentu Ewangelii wg św. Mateusza, w którym Jezus przypomniał diabłu słowa z Księgi Powtórzonego Prawa, że „Nie samym chlebem żyje człowiek, lecz każdym słowem, które pochodzi z ust Bożych”. z Wrocławia, koncerty m.in. Piotra Szczepanika, Leszka Długosza, Leszka Krzysztofa Wójtowicza). Od X 1987 z inicjatywy ks. Matyki rozpoczął działalność Katolicki Uniwersytet Ludowy w Namysłowie.

1989–1990 wspierał KO „S” w Namysłowie. Od 1993 kanonik i prałat Jego Świątobliwości; od 2008 rezydent w parafii św. Apostołów Piotra i Pawła tamże.

Odznaczony Medalem Niezłomni (2013).

Mariusz Patelski

Opcje strony

do góry