Aktualnie znajdujesz się na:

Biogramy

Prylińska Lucyna Maria

Lucyna Maria Prylińska, ur. 26 VIII 1924 w Kaliszu. Ukończyła Studium Statystyki w Przedsiębiorstwie Przemysłowym w Łodzi (1970).

Od 1977 kierownik Sekcji Ekonomicznej w Kaliskiej Transportowej Spółdzielni Pracy.

Od IX 1981 w „S”, przewodnicząca KZ w zakładzie pracy, od IX 1981 sekretarz Miejskiej Komisji Porozumiewawczej (Zarządu Okręgu) w Kaliszu, członek Grupy Negocjacyjnej ZR.

13 XII 1981 zatrzymana na 24 godz. 1982-1984 współpracowniczka struktur podziemnych: Tymczasowego Komitetu Koordynacyjnego „S” Wielkopolska Południowa i Międzyregionalnej Komisji Koordynacyjnej Konin-Sieradz-Kalisz (współpraca m.in. ze Bogusławem Śliwą, Bogdanem Lisowskim, Arkadiuszem Fabjanowskim, Markiem Wiśniewskim i Marią Jaśkiewicz; w zakładzie zegarmistrzowskim męża Czesława skrzynka kontaktowa działaczy „S”); kolporterka i kurierka wydawnictw podziemnych (przywoziła je m.in. z Wrocławia), uczestniczka manifestacji „S”, zatrzymywana i przesłuchiwana; w XI 1982 przeszukanie mieszkania. Od 1985 uczestniczka Duszpasterstwa Ludzi Pracy. Od 1984 na emeryturze. 1984-1985 współpracowniczka grupy Solidarności Walczącej w Kaliszu (współpraca m.in. z Jackiem Jakubowskim, Mariuszem Harendarzem i Andrzejem Furmagą).

W IV 1990 współzałożycielka Kaliskiego Klubu Politycznego Wolni i Solidarni, następnie jego przewodnicząca (współpraca m.in. z Krzysztofem Brzechczynem, Teresą Szymańską, Krzysztofem Domanem). Inicjatorka powołania pisma „Kaliszanin”, organu prasowego Kaliskiego Klubu Politycznego Wolni i Solidarni.

Do 15 VII 1985 rozpracowywany przez Wydz. V WUSW w Kaliszu w ramach KE krypt. Klon.

 

Grażyna Schlender

Region Wielkopolska Południowa, Kalisz

Opcje strony

do góry