Aktualnie znajdujesz się na:

Biogramy

Żarów-Pogłódek Teresa Anna

Teresa Anna Żarów-Pogłódek, ur. 24 III 1929 w Starachowicach. Absolwentka Akademii Medycznej w Łodzi (1954).

W czasie okupacji niemieckiej żołnierz AK, pseud. Teresa (odznaka żołnierza Armii Krajowej b. Okręgu Radomsko–Kieleckiego, Obwód Iłża, legitymacja nr 504 podpisana przez Wojciecha Borzobohatego, b. Szefa Sztabu Okręgu); 1954–1984 lekarz stomatolog w Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Starachowicach; 1975–1977 uczestniczka sesji naukowych Instytutu Rodziny w Krakowie. 1977–1980 liczne kontakty ze środowiskami rolniczymi, KOR i ROPCiO, kolporter wielu wydawnictw (m.in. „Gospodarz”, „Zapis”, „Postęp”, „Placówka” i in.).

X 1980 współzałożycielka „S” w Służbie Zdrowia w Starachowicach; wiceprzewodnicząca Tymczasowej Komisji Zakładowej, nast. członek zarządu KZ. 13 XII 1981–1989 działaczka podziemia, współorganizatorka pomocy internowanym i aresztowanym, kolporterka licznych wydawnictw (gł. z Mazowsza i Wrocławia, m.in. „Zapis”, „Opinia”, „Gospodarz”, „Bratniak”, „Wola”, „Wiadomości Dnia”, „Tygodnik Wojenny”, „Tygodnik Mazowsze”, „Z Dnia na Dzień”, „KOS”, „CDN” i inne); współorganizatorka mszy za Ojczyznę oraz Duszpasterstwa Ludzi Pracy przy kościele św. Trójcy w Starachowicach, fundatorka tablic pamiątkowych poświęconych żołnierzom AK oraz ks. Jerzemu Popiełuszce, współorganizatorka uroczystości i spotkań żołnierzy AK z oddziałów „Ponurego” i „Nurta” na Wykusie. X 1982 organizatorka druku pierwszego nr. pisma „Biuletyn »S« Starachowice”. Od 1984 na emeryturze. 1984–1986 współorganizatorka razem z Krzysztofem Muzyką drukarni w Starachowicach świętokrzyskiej edycji podziemnych pism „KOS” i „CDN”. Współpraca z doc. Wandą Pomianowską i dr Zofią Józefowicz w ramach Duszpasterstwa Rolników Indywidualnych woj. kieleckiego, współorganizatorka działań o charakterze samokształceniowym, spotkań i wykładów dla działaczy opozycji. Współpracownica Komisji Interwencji i Praworządności „S”. Kilkukrotnie przesłuchiwana.

IV 1989-1991 członek Komitetu Obywatelskiego „S” w Starachowicach. IV 1989 Zarządu Komisji Zakładowej „S” ZOZ Starachowice. 1989 współpraca z Solidarnością 80. Inspiratorka i współorganizatorka partii prawicowych w Starachowicach. Od 1989 aktywna pomoc i współpraca z organizacjami: Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, Klub Inteligencji Katolickiej, Duszpasterstwo Ludzi Pracy, Radio Maryja, Akcja Katolicka. Sygnatariusz wielu protestów i apeli do władz. Od IV 2008 członek założyciel Stowarzyszenia „Wolni i Solidarni 1980–1989” w Starachowicach.

Odznaczona Krzyżem Wolności i Solidarności (2016).

Paweł Perchel

Opcje strony

do góry