Hasła rzeczowe

AB

"AB", podtytuł: „Pismo młodzieży przy SW”, pismo grupy młodzieżowej o nazwie Akcja Bezpośrednia skupionej przy Solidarności Walczącej, wydawane przez Agencję Informacyjną SW Oddział Pomorze Pomorze „Pomorze”, podtytuł: „Pismo niezależne”, sygnowane przez Tymczasowy Zarząd Regionu Pomorza Zachodniego NSZZ „Solidarność”. Zachodnie w Szczecinie od połowy 1989 do końca 1990.

Ukazało się 5 numerów o objętości 4 s. w formacie A5 drukowanych techniką sitodruku (1 nr na offsecie) w nakładzie 500-1 tys. egz.; ilustrowane, wychodziło nieregularnie (z założenia miesięcznik).

W składzie zespołu: Dariusz Kłos, Leszek Dobrzyński, Bartłomiej Zarosiński, Tomasz Andrysiak (tylko na początku), Arkadiusz Matecki, Rafał Pietrzak.

Postawiono sobie za cel dążenie do niepodległej i solidarnej Polski, jednoczenie struktur młodzieżowych SW w Szczecinie; namawiano młodzież do aktywności; domagano się niezależnych samorządów i gazetek szkolnych; zamieszczano hasła walki o prawa uczniowskie; poruszano temat przysposobienia obronnego w szkołach i poboru do wojska; informowano o rocznicach, manifestacjach i pikietach; podejmowano kwestie ekonomiczne (np. bezrobocie), społeczne (np. rola księży w społeczeństwie); w numerze 4 (IX 1990) przedstawiono Partię Wolności i sylwetkę Kornela Morawieckiego.

Kolportowane w szczecińskich szkołach. Bezpłatne.

 

Marcin Ozga

Opcje strony

do góry