Encyklopedia Solidarności

https://encysol.pl/es/encyklopedia/hasla-rzeczowe/13287,Czego-nie-ma-w-podrecznikach.html
2023-12-11, 22:52

Czego nie ma w podręcznikach

 

„Czego nie ma w podręcznikach”, publikacja opracowana w 1979 w Krakowie w celach samokształceniowych dla potrzeb prowadzonych – przez działaczy oraz współpracowników SKS – wśród młodzieży licealnej, studentów i nauczycieli seminariów półtajnych zajęć samokształceniowych.

Pocz. anonimowo, w formie maszynopisu, jako Suplement dla podręcznika historii dla szkół średnich, z podpisem: „Redakcja Suplementu”, nast. przedrukowana przez Wydawnictwo Krzyża Nowohuckiego Wydawnictwo Krzyża Nowohuckiego Wydawnictwo Krzyża Nowohuckiego, oficyna wydawnicza powstała z końcem 1979 z inicjatywy Chrześcijańskiej Wspólnoty Ludzi Pracy (działającej od IV 1978 w Krakowie-Nowej Hucie), powołana przez zespół wydający niezależne katolickie pismo „Krzyż”/„Krzyż Nowohucki”: Jana Leszka Franczyka, Franciszka Grabczyka, Adama Macedońskiego i Wojciecha Sukiennika. (sygnowana przez Zespół Redakcyjny Suplement) pt. Czego nie ma w podręcznikach (Kraków 1980). W l. 80. wielokrotnie przedrukowywana w Krakowie i w in. miastach, m.in. w Warszawie, Gliwicach i Siedlcach.

Stanowiła uzupełnienie oficjalnych podręczników historii i jęz. polskiego. Część poświęconą „białym plamom” w historii przygotowali: Waldemar Czyż, Janusz T. Nowak, Zbigniew Solak i Ryszard Terlecki, natomiast część dot. literatury polskiej napisał Adam Zagajewski.

 

Monika Komaniecka-Łyp, Ewa Zając

Kraków, Region Małopolska

Opcje strony