Hasła rzeczowe

Dwójka

"Dwójka", pismo młodzieży II LO im. dr. Władysława Pniewskiego w Gdańsku, wydawane 8 V 1984 – 1986 i II 1988 – XI 1989 przez wydawnictwo FMW. Ukazało się 31 nr.; wychodziło nieregularnie. Powstało na fali protestów młodzieży szkolnej Trójmiasta w związku z prześladowaniami wymierzonymi w uczniów III LO w Gdańsku (m.in. aresztowanie Winicjusza Załęckiego i Roberta Tomaszewskiego), które w tym czasie wiodło prym w niezależnych inicjatywach uczniowskich na terenie Gdańska. Liderem środowiska ówczesnej „Dwójki” był Adam Mieczkowski.

Ukazało się 25 nr. (w I okresie) w formacie A4, drukowanych na powielaczu w nakładzie 300-600 egz. oraz wydanie specjalne (z IV 1985) zawierające historię działalności podziemnej uczniów w Gdańsku.

W druku pomagał m.in. Robert Kwiatek.

Informowano o niezależnych inicjatywach w II LO i in. szkołach w mieście, publikowano artykuły o tematyce historycznej, społecznej, kulturalnej.

W 1986 środowisko „Dwójki” weszło w struktury FMW Gdańsk. W II 1988 pismo reaktywowano za sprawą Bogdana Falkiewicza pod szyldem FMW. Nr 1 ukazał się pt. „Bez tytułu”, kolejne powróciły do tytułu „Dwójka”; kontynuowano starą numerację łamaną przez nową.

Ukazało się 6 nr. i wydanie specjalne z XI 1989 w formacie A5 i A6, drukowanych na offsecie i techniką sitodruku.

W składzie redakcji (w tym okresie): B. Falkiewicz i Adam Marynkiewicz.

 

Jarosław Wąsowicz SDB

Gdansk, Region Gdańsk

Opcje strony

do góry