Hasła rzeczowe

Gryf

"Gryf", miesięcznik istniejącego od 1985 Oddziału Pomorze Zachodnie Solidarności Walczącej, wydawany I 1986 – VI 1990 w Szczecinie, podtytuł zmienny, ostatecznie: „Pismo Solidarności Walczącej Oddział Pomorze Zachodnie”.

Ukazały się 44 nr. [wg Michała Paziewskiego 43 nr.] o obj. 4-16 s. w formacie A5, drukowane na powielaczu w nakł. nieznanym (nr strajkowy z VIII 1988 w nakł. nie mniejszym niż 500 egz.) o numeracji ciągłej. Nie ukazywało się XI-XII 1986, X-XII 1987 i w I 1988.

W składzie redakcji: Krzysztof Korczak i Leszek Dobrzyński; druk: Agencja Informacyjna Solidarności Walczącej.

Publikowano informacje o działaniach struktur SW, głównie lokalnych, w tym dokumenty programowe (które np. zajęły prawie cały nr 18 z VI 1988), działaniach Ruchu WiP, demonstracjach, aresztowaniach, procesach, zwolnieniach z pracy, strajkach, listach protestacyjnych i głodówkach, artykuły publicystyczne poświęcone bieżącym wydarzeniom politycznym (wybory do Rad Narodowych) i zagadnieniom ekonomicznym, artykuły okolicznościowe, m.in. z okazji rocznicy Czerwca ’56, Grudnia ’70, przedruki, m.in. z „Tygodnika Mazowsze”, „Tygodnika Nowojorskiego”, utwory literackie, m.in. Winicjusza Gureckiego, Władimira Bukowskiego (fragmenty ''I powraca wiatr...'' w nr. 6 z 1986), autora o ps. Skryty, podziękowania za wsparcie finansowe redakcji pisma. Publikowały również inne organizacje, np. Szczeciński Klub Katolików (w nr. 17).

Kolportowano odpłatnie (cena 20-200 zł), głównie na terenie Szczecina.

 

Jerzy Grzelak

Region Pomorze Zachodnie, Szczecin

Opcje strony

do góry