Hasła rzeczowe

Kontakty (Gdańsk)

„Kontakty”, podtytuł: „Pismo niezależnej oświaty”, wydawane I/II 1983 – VI 1989 w Gdańsku przez środowisko nauczycieli zw. z „S”; inne podtytuły, m.in.: „Pismo nauczycieli oświaty niezależnej”, „Pismo pracowników oświaty niezależnej”, „Pismo Solidarności Pracowników Oświaty”, „Pismo Solidarności Oświaty Niezależnej”, „Pismo środowiska oświaty”. Ukazało się 60 n-rów o obj. 4 – kilkunastu s. w formacie A4, drukowanych na offsecie i techniką sitodruku, nakł. nieustalony; dwumiesięcznik (z przerwą podczas wakacji), od n-ru 16 miesięcznik.

W składzie redakcji: Krystyna Pieńkowska (założycielka), Danuta Witowska (redaktor techn., w jej mieszkaniu często pismo drukowano) we współpr. z młodzieżą z różnych szkół i środowisk (dostarczającą też informacji ze szkół), autor winiety i rysunków: Sławomir Witkowski (uczeń II LO), autor artykułów nt. historii: Tomasz Burek (student historii, relegowany z Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Słupsku, nast. student Uniwersytetu Gdańskiego i wydawca anarchizującego pisma „Twe-Twa”).

Pismo miało rozbudowany dział informacyjny, umożliwiający pomoc materialną poszkodowanym przez stan wojenny (zaczęto też zbierać regularne składki). W publicystyce wychodziło z propozycjami dot. przyszłości szkolnictwa w wolnej Polsce. W stałych rubrykach „Porozmawiajmy spokojnie” i „Na miarę XXI w.” publikował Roman Lewtak. W rubryce „Wiadomości, opinie, informacje” zamieszczano informacje nt. wydarzeń w szkołach, działalności niezależnych organizacji młodzieżowych w Regionie, represji wobec niepokornych uczniów.

Kolportowano w sieci kolportażu Federacji Młodzieży Walczącej, gł. w Gdańsku oraz na terenie kraju (w sieciach kolportażu prowadzonych przez młodzież były też pisma zw. z niezależną oświatą z in. części kraju, m.in.: „Tu i Teraz”, „Kos”, „Wielka Gra”). Przez sieć kolportażu „Kontaktów” organizowała się sieć szkolnych kół związkowych TKZ Pracowników Oświaty „S”.

Jarosław Wąsowicz SDB

Opcje strony

do góry