Hasła rzeczowe

PIK Podziemny Informator Katowicki

"PIK Podziemny Informator Katowicki", pismo wydawane w Katowicach VII 1983 – 1985 (nr. 1-25) i 1988 – XII 1989 (nr. 26-42), podtytuł: „Biuletyn informacyjny Solidarności Walczącej Oddział Katowice”, od nr. 9. w winiecie: „Pismo współpracujące z Regionalną Komisją Koordynacyjną Regionu Śląsko-Dąbrowskiego”.

Nr. 1-25 o obj. 2-4 s. w formacie A4, następnie A5, drukowane na ramce, następnie techniką sitodruku, w nakładzie 700-2000 egz.

Pomysłodawca i redaktor naczelny: Sławomir Bugajski (ps. Norbert Liszka, Jan Wysocki, Alfred B. Gruba). Drukarze: S. Bugajski, Barbara Kowalczyk, Włodzimierz Lesisz, następnie Ewa Gmyrek, Krzysztof Łucyk, Tadeusz Drzazgowski, Jadwiga Chmielowska. Główny kolporter (przez struktury SW): Lesław Frączek.

Publikowano komunikaty SW i RKK oraz wiadomości z Regionu i krajowe.

Wiosną 1988 ukazał się nr 26, sygnowany jako „Pismo organizacji SW O. Katowice, redagowane przez członków SW OK i NZS”, w formacie A5, drukowane techniką sitodruku w Krakowie w nakładzie 2-5 tys. egz. Pomysłodawcą wznowienia był Marek Żelazny, główni autorzy: Adam Turula, S. Bugajski, Jerzy Gorzelik (MRO SW). W nowej edycji było to pismo informacyjne, kontestujące obrady Okrągłego Stołu i wybory 4 VI 1989.

Kolportowane też na teren Częstochowy przez Piotra Gałę i do Bielska-Białej przez A. Kralczyńskiego i Artura Kasprzykowskiego.

Monika Kobylańska

Opcje strony

do góry