Hasła rzeczowe

Pomorze

"Pomorze", pismo sygnowane przez TZR Pomorza Zachodniego „S”, wydawane przez wydawnictwo Wiedza, Oddział w Szczecinie, 2 VI 1986 – 17 III 1989 (opatrzone znakiem „S” w kolorze czerwonym lub fioletowym, a obok winiety wizerunkiem orła w koronie); w części nr. motto: ''Niech prawo znaczy prawo, a sprawiedliwość sprawiedliwość'' (Julian Tuwim, ''Kwiaty Polskie'').

Ukazało się ok. 12 nr. początkowo o obj. 2 s., następnie 4-8 s. w formacie A4, drukowanuch na powielaczu; ukazywało się nieregularnie.

Redaktorem naczelnym i drukarzem był Jerzy Zaręba. Pozostały skład redakcji nieustalony, w zachowanych egz. ps.: Kondor, Mieszko, Żbik.

Zamieszczano teksty dot. m.in. poznańskiego Czerwca 1956 i działalności Polskiej Ligi Praw Człowieka; publikowano nadzwyczajne dodatki, w tym nr związany z obchodami 1 maja, zawierający apel bojkotu oficjalnego 1-majowego pochodu.

Kolportowane w regionie bezpłatne, poza regionem z wyznaczoną ceną, ponadto apelowano do czytelników o wpłaty przez kolporterów (w podziękowaniach publikowanych na łamach pisma redakcja używała ps. lub umówionych haseł).

Marta Marcinkiewicz

Szczecin, Region Pomorze Zachodnie

Opcje strony

do góry