Hasła rzeczowe

Regulator

"Regulator", podtytuł: „Biuletyn informacyjny”, pismo KZ NSZZ „S” przy Zakładach Automatyki Przemysłowej Mera-Zap w Ostrowie Wielkopolskim wydawane XII 1989 – I 1991.

Ukazało się kilka nr. o obj. 4-6 s. w formacie A5, rozprowadzane bezpłatnie.

W składzie redakcji: Aleksander Urban – honorowy przewodniczący KZ „S”, Barbara Kornaszewska – członek KZ, oraz Marian Rak, członek KO „S” w Ostrowie Wlkp.; od X 1990: A. Urban i Lech Paterek.

Poruszano przede wszystkim tematykę zakładową, np. politykę nowego dyrektora, odwołanie rady zakładowej i wybory do nowej, sytuację finansową zakładu. Dużo miejsca poświęcano wydarzeniom polityczno-ekonomicznym w kraju i regionie. W nr. 2 i 3 ukazał się wywiad z ks. Umiński Jan, ks. Jan Umiński, ks., ur. 25 VII 1930 w Rypinie, zm. 20 VI 1990 w Sulejowie k. Piotrkowa Trybunalskiego. Absolwent Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi, święcenia kapłańskie (1955). prof. Józefem Tischnerem nt. demokracji. Na bieżąco komentowano tzw. wojnę na górze i wybory prezydenckie w 1990; opublikowano relację z II WZD i wizyty Lecha Wałęsy w Kaliszu oraz oświadczenie przewodniczącego „S” w Kępnie. Pismo przeciwstawiało się egalitaryzmowi, nie wyrażało jednoznacznej opinii w sprawie zwolnień grupowych; współpracowało z innymi miastami. Ostatni nr przygotował A. Urban.

Pismo przestało się ukazywać z powodu braku współpracowników.

 

Grażyna Schlender

Region Wielkopolska Południowa, Ostrów Wielkopolski

Opcje strony

do góry