Encyklopedia Solidarności

https://encysol.pl/es/encyklopedia/hasla-rzeczowe/14323,Ruch-Alternatywnego-Myslenia.html
02.03.2024, 08:33

Ruch Alternatywnego Myślenia

Ruch Alternatywnego Myślenia. Stowarzyszenie działające na Uniwersytecie Wrocławskim 1984-1990, założone przez pracownika naukowego Instytutu Nauk Politycznych Jerzego Zagórskiego, członka PZPR.

W związku z przynależnością partyjną lidera przez znaczną część środowiska akademickiego postrzegane jako organizacja proreżimowa lub inicjatywa, mająca na celu skanalizowanie studenckiej działalności opozycyjnej. Od działań RAM odcinały się m.in. struktury NZS, krytycznie ustosunkowując się do nich na łamach swych pism oraz nie dopuszczając do głosu liderów RAM na swoich wiecach. Z Ruchem Alternatywnego Myślenia podjęły jednak współpracę niektórzy znani wówczas powszechnie we Wrocławiu opozycjoniści, m.in. Paweł Kasprzak i Paweł Kocięba-Żabski, niektórzy inni członkowie Dwunastki oraz „S”.

RAM organizował liczne prelekcje, wykłady, spotkania dyskusyjne a także wiece. Zorganizował cykl spotkań z J. Demidowem, ujawniającym ogromne nadużycia finansowe, jakich dopuścili się dyrektorzy polskich firm pracujących w Libii. W 1989 Demidow był kandydatem RAM w wyborach do senatu.

 

Artur Adamski

Region Dolny Śląsk, Wrocław

Opcje strony