Hasła rzeczowe

Serwis BIPS

Serwis BIPS, serwis informacyjny Biura Informacji Prasowej KK „S”, powołanego w Gdańsku w IV 1981 (uchwałą KKP z II 1981). Biuro podlegało przewodniczącemu „S” Lechowi Wałęsie, w praktyce bezpośrednio rzecznikowi prasowemu KK (funkcję tę najdłużej pełnił Janusz Onyszkiewicz, powołany na to stanowisko 10 IV 1981). Powstały oddziały BIPS: warszawski, krakowski i łódzki. Szefem Biura od jego powstania był Arkadiusz Rybicki.

Była to związkowa agencja prasowa; jej głównym zadaniem było rozsyłanie do ZR i większych KZ w całym kraju, przez sieć teleksową, bieżących informacji związkowych. Biuro zapewniało też obsługę prasową posiedzeń KKP i zjazdów „S”, m.in. decydowało o przydziale akredytacji.

BIPS wydawał codzienne serwisy informacyjne, zazwyczaj o obj. 4 s. maszynopisu, drukowane na powielaczu. Szefem serwisu informacyjnego był Andrzej Zarębski. Redaktorzy m.in.: Ryszard Grabowski, Zofia Modzelewska, Maria Kosacz, Jacek Kozłowski, Janusz Tołłoczko. Przekazywano wiadomości nt. prac KKP, informacje o sytuacji strajkowej w Regionach, sprawozdania z podróży po kraju przewodniczącego L. Wałęsy. BIPS wydawał także tygodnik, działało radio BIPS, a od zjazdu „S” telewizja BIPS.

 

Leszek Biernacki

Opcje strony

do góry