Encyklopedia Solidarności

https://encysol.pl/es/encyklopedia/hasla-rzeczowe/14409,Solidarnosc-Pleszew.html
2023-06-02, 01:11

Solidarność (Pleszew)

"Solidarność", podtytuł: „Miesięcznik Komisji Zakładowej Pleszewskiej Fabryki Obrabiarek”, pismo zakładowe potocznie nazywane „Famotem”, ukazywało się 28 VII 1989 – 1990. W winiecie tytułowej prócz tytułu i podtytułu zamieszczony był numer pisma, data i przekreślona cena 50 zł.

Ukazało się 20 nr. w formacie A4 i A5 (w 2. połowie 1990), układ dwuszpaltowy (z lewą szpaltą dwukrotnie szerszą), nakład ok. 400 egz.; ukazywało się raz w miesiącu, czasem częściej.

Redakcję „Famotu” tworzyli pracownicy PFO, członkowie „S” – Maciej Dziekański, Jacek Kardach, Edward Kubisz, Jerzy Małolepszy i Jarosław Książkiewicz. Szatą graficzną zajmował się Ryszard Peltz. Dwa pierwsze nr. wydrukowano w Poznaniu u Macieja Frankiewicza, następne w ZR „S” Wielkopolska Południowa w Kaliszu, dlatego w nr. 3 i 4 oraz w wydaniu specjalnym z V 1990 jako wydawcę podano ZR w Kaliszu. Jednak ''spirytus movens'' tego periodyku była KZ przy PFO Pleszew.

Podejmowano przede wszystkim tematykę związaną z „S” i PFO; nr specjalny z V 1990 poświęcony był II KZD w Gdańsku, dlatego zamieszczono w nim wiele informacji dotyczących Gdańska (mapa Trójmiasta) i Polski, a nawet m.in. opisano wizytę na KZD Czesława Okińczyca – posła parlamentu Republiki Litwy. W pozostałych nr. dominowała tematyka pleszewsko-solidarnościowa.

Kolportowano w PFO i na terenie miasta.

 

Grażyna Schlender

Region Wielkopolska Południowa, Pleszew

Opcje strony