Hasła rzeczowe

Solidarność Ziemi Puławskiej

"Solidarność Ziemi Puławskiej" – to tytuł ze stopki pisma. Faktycznie pismo ukazywało się pod zmieniającymi się tytułami: „Biuletyn Informacyjny Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego NSZZ «Solidarność» Ziemi Puławskiej”, od nr. 6(14) z 12 II 1981 „Biuletyn Informacyjny NSZZ «Solidarność» Ziemi Puławskiej”, od nr. 35(43) z 20 VI 1981 „Biuletyn Informacyjny NSZZ «Solidarność» Ziemi Puławskiej. Region Środkowo-Wschodni”. Początkowo było wydawane przez MKZ Ziemia Puławska, od 20 VI 1981 przez Zarząd Oddziału Ziemia Puławska.

4 XI 1980 – 10 XII 1981 ukazały się 74 nr. w nakładzie 4-5 tys. egz. drukowane na powielaczu i techniką offsetową w IUNG w Puławach, WOPR w Końskowoli, Instytucie Weterynarii w Puławach.

W składzie redakcji: Apoloniusz Berbeć, Hanna Czekaj, Andrzej Hoszowski, Andrzej Kowalczyk, Ireneusz Ostrokólski, Grzegorz Wołczyk, Włodzimierz Zbiniewicz, Antoni Faber, Krzysztof Małagocki, Czesław Stolar.

Pismo w odważny sposób nawiązywało do rzeczywistości politycznej PRL, zamieszczając m.in. ostre rysunki satyryczne. W nr. 34 z 11 VI.1981, na stronie tytułowej opublikowano rysunek przedstawiający niedźwiedzia o rysach twarzy Leonida Breżniewa, otoczonego przez postacie ludzkie nucące piosenkę „jak się zbudzi to nas zje”. Na ostatniej stronie pisma, rysunek został powtórzony ze zmodyfikowaną „wersją współczesną” piosenki: „jak się zbudzi to... nam pomoże!”.

13 VII 1981 Prokuratura Generalna poleciła Prokuraturze Wojewódzkiej w Lublinie wszcząć śledztwo przeciwko redaktorom pisma. 8 X 1981 do Sądu Rejonowego w Puławach wpłynął akt oskarżenia przeciwko Ireneuszowi Ostrokólskiemu, obejmujący m.in. zarzut znieważania i wyszydzania przywódcy ZSRR. Rozprawa rozpoczęła się 7 XII 1981. Kolejny termin 20 I 1982 nie doszedł do skutku w związku z internowaniem I. Ostrokólskiego 13 XIII 1981.

 

Marcin Dąbrowski

Region Środkowo-Wschodni, Puławy

Opcje strony

do góry