Hasła rzeczowe

Starcia w Nowej Hucie i Krakowie 10 i 11 XI 1982

"Starcia w Nowej Hucie i Krakowie 10 i 11 XI 1982", 10 XI 1982 w Krakowie i Nowej Hucie w odpowiedzi na apel TKK zorganizowano protesty uliczne przeciw delegalizacji „S”. W Nowej Hucie przed bramą HiL ok. godz. 14 zebrali się hutnicy z 1. zmiany, o godz. 15 ok. 150 najbardziej zdeterminowanych ruszyło w stronę pl. Centralnego. Demonstranci natknęli się na blokadę ZOMO i Nadwiślańskich Jednostek Wojskowych MSW, uzbrojonych w karabiny z bagnetami. Gdy funkcjonariusze MO zaczęli legitymować manifestantów, ci szybko się rozeszli. Kolejna grupa ok. 500 demonstrantów przeszła, skandując hasła, z os. Hutniczego na pl. Centralny, gdzie starła się z oddziałami ZOMO, nast. została rozbita w pobliżu Ronda Kocmyrzowskiego; walki patroli MO i wojska z grupkami manifestantów trwały do ok. 21.30.

W Krakowie o godz. 17.00 na pl. Matejki zebrało się ok. 1 tys. ludzi, którzy po odśpiewaniu ''Roty'' rozeszli się niezaatakowani przez stojący w pobliżu pluton ZOMO. Mniej szczęścia mieli studenci zebrani od 17.30 na Rynku Głównym: podczas powrotu do akademików zostali zaatakowani przez ZOMO armatkami wodnymi. Od godz. 19.30 do ok. 23 MO zatrzymywała młodzież w Miasteczku Studenckim i na okolicznych ulicach. Funkcjonariusze MO, którzy mimo formalnego zakazu użyli środków chemicznych, zostali obrzuceni kamieniami. Na skrzyżowaniu ulic Piastowskiej i Nawojki studenci ustawili barykadę, szybko zlikwidowaną przez siły porządkowe.

11 XI większość oddziałów ZOMO została skierowana do Nowej Huty, gdzie m.in. szczelnie otoczono miejsce postrzelenia Bogdana Włosika (10 X 1982). Ok. godz. 17.00 funkcjonariuszy przerzucono do centrum Krakowa na ul. Straszewskiego, do pacyfikacji pochodu idącego z Katedry na Wawelu w stronę pl. Matejki; demonstrujących zaatakowano pałkami, armatkami wodnymi i gazem łzawiącym; uciekających na Błonia ostrzelano dodatkowo petardami i granatami gazowymi. Do starć doszło także w Miasteczku Studenckim, gdzie ZOMO powrzucało granaty gazowe do kilku akademików. Zamieszki skończyły się po godz. 22. W wyniku 2-dniowych walk zatrzymano 166 osób.

Bartosz Kapuściak

Opcje strony

do góry