Hasła rzeczowe

Uczeń

"Uczeń", podtytuł: „Niezależne pismo młodzieży szkolnej”, wydawane z inicjatywy Ruchu Młodzieży Szkolnej XII 1980 – IX 1981.

Ukazały się 3 nr. (w tym 2 podwójne), drukowane na powielaczu techniką białkową; wychodziło nieregularnie.

W składzie redakcji: Jan Ebert, Paweł Gomulicki, Zdzisław Irczyc, Jacek Kościukiewicz, Jerzy Michalak, Wiesław Walendziak, Adam Pawłowicz, Wojciech Turek, Jarosław Kurski (adresu kontaktowego użyczał Aleksander Hall).

Pismo przestało wychodzić prawdopodobnie ze względu na przystąpienie RMS RMS „RMS”, pismo Ruchu Młodzieży Solidarnej w Sulechowie, wydawane przez Agencję Wydawniczą RMS. do Ogólnopolskiego Komitetu Założycielskiego Federacji Młodzieży Szkolnej, ponieważ ogólnokrajowym organem prasowym OKZ FMS stał się „Uczeń Polski”.

Kolejne pismo pod tym samym tytułem wydawano w Gdańsku IX 1982 – 1983. Nie wiadomo, czy było w jakiś sposób związane ze środowiskiem redagującym pismo 1980-1981. Ukazało się 7 nr. o obj. 3-4 s. w formacie A4, drukowanych techniką białkową. Na łamach pisma zamieszczano informacje o wydarzeniach w szkołach średnich i zawodowych oraz w Kościele (relacja z Gdańskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę i przygotowania do II Pielgrzymki Jana Pawła II do Polski), także o weryfikacji nauczycieli w woj. gdańskim, publikowano artykuły o tematyce historycznej, relacje z manifestacji i procesów politycznych. Pismo adresowane do uczniów szkół ponadpodstawowych Trójmiasta.

 

Jarosław Wąsowicz SDB

Gdansk, Region Gdańsk

Opcje strony

do góry