Hasła rzeczowe

Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Tarnobrzegu

Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Tarnobrzegu, parafia rzymskokatolicka erygowana 1922 przez bp. przemyskiego Anatola Nowaka przy kościele i klasztorze ojców dominikanów, istniejącym od XVII w. Do 1992 w diecezji przemyskiej, nast. w rzeszowskiej. Zlokalizowana w zachodniej części miasta, na osiedlu Stare Miasto. W kościele cudowny obraz Matki Bożej, dlatego świątynia zwana jest również: Sanktuarium Matki Bożej Tarnobrzeskiej, Sanktuarium Królowej Zagłębia Siarkowego, Sanktuarium św. Rodziny z Dzikowa. W zw. z rozwojem Tarnobrzega władze kościelne dokonały jej podziału i erygowania kolejnych parafii: Matki Bożej Nieustającej Pomocy (1980), św. Barbary (1989), Miłosierdzia Bożego (1997), Chrystusa Króla (2003).

W czasie wojny oo. dominikanie współpracowali z ZWZ–AK. Od 1945 w klasztorze przechowywana była dokumentacja Rady WiN Tarnobrzeg, za co odpowiadali o. Bronisław Pittner i o. Teofil Patynek. Kontakty Kontakty "Kontakty", pismo Komitetu Oporu Społecznego Regionu Śląsko-Dąbrowskiego, wydawane z WiN utrzymywał o. Władysław Stasica.

7‒8 IX 1966 w parafii uroczystości milenijne z udziałem prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego oraz kard. Karola Wojtyły połączone z koronacją obrazu Matki Bożej Dzikowskiej.

Od IX 1980 oo. dominikanie współpracowali z „S”. 7 VI 1981 w parafii odprawiono mszę św. podczas której bp. Ignacy Tokarczuk poświęcił sztandar Komisji Przedsiębiorstwa „S" Kopalni i Zakładów Przetwórczych Siarki „Siarkopol" Tarnobrzeg. We IX 1981 dominikanie przyczynili się do powstania KIK w Tarnobrzegu, który zrzeszał m.in. działaczy „S”.

W stanie wojennym w parafii organizowana była pomoc dla internowanych. W klasztorze ukryty (przez przeora Wawrzyńca Wawro) sztandar „S” Kopalni i Zakładów Przetwórczych Siarki „Siarkopol” w Tarnobrzegu (przechowywany wcześniej przez Mariana Antończyka). 1989 sztandar wrócił do zakładu. Od 1982 w kościele parafialnym odbywały się msze za ojczyznę. Od 1983 w parafii Duszpasterstwo Ludzi Pracy.

Od 1989 w parafii msze św. zamawiane przez „S”. Od 2004 na terenie przykościelnym kapliczka z tablicą dedykowaną ks. Jerzemu Popiełuszce ufundowana przez lokalną „S” 20. rocznicę jego męczeńskiej śmierci.

Marcin Bukała

Opcje strony

do góry