1984

luty

Kalendarium luty 1984

6

  • Więźniowie Zakładu Karnego w Łęczycy i rozpoczynają głodówkę solidarnościową z głodującymi więźniami Barczewa i Braniewa.

9

  • Odnaleziono ciało 34-letniego Piotra Bartoszcze, zaginionego 2 dni wcześniej, 7 II, działacza NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”. Został zamordowany nieopodal własnego domu w Sławęcinie k. Inowrocławia. Był wielokrotnie represjonowany, w stanie wojennym internowany w Ośrodku Odosobnienia w Potulicach.
  • Umiera sekretarz generalny KPZR Jurij Andropow. Następcą zostaje Konstantin Czernienko.

10

  • W Radomiu 4 „nieznanych sprawców” napada na Cezarego Filozofa – głównego świadka w sprawie o zabójstwo Grzegorza Przemyka. Wciągnięto go do bramy i ciężko pobito, powodując m.in. uraz kręgosłupa.

14

  • Działacze czechosłowackiej opozycyjnej Karty 77, b. KSS „KOR” i „Solidarności” wydają wspólne oświadczenie:

[...] Chcemy jako sygnatariusze Karty 77, byli członkowie KSS „KOR” i działacze „S” dalej walczyć o demokrację, suwerenność i wolność swoich krajów. Równocześnie protestujemy przeciw więzieniu i szykanowaniu naszych przyjaciół i współpracowników. Wzywamy ludzi na całym świecie, którym droga jest wolność i godność człowieka, aby przyłączyli się do naszych wysiłków o uwolnienie więźniów politycznych w Polsce i Czechosłowacji. Winno to być nie tylko sprawą naszych krajów. Karta 77, KSS „KOR” i „S” walczyły i walczą pokojowymi środkami o wolność człowieka, jego naturalne swobody i niezbywalne prawa. Dopóki takie dążenia będą tłumione, nie będzie też prawdziwego pokoju w Europie i na świecie.

  • Oświadczenie podpisują: Vaclav Benda, Jiři Hajek, Václav Havel, Ladislav Hejdanek, Marie Hromadkova, Bozena Komarkova, Jan Kozlik, Marie Rut Krizkova, Miroslav Kusy, Vaclav Maly, Anna Marvanova, Jaroslav Meznik, Radim Palous, Bedrich Placak, Jan Ruml, Anna Sabotova, Jaroslav Sabata, Jan Simsa, Petruska Sustrova, Josef Zverima. Andrzej Celiński, Jerzy Ficowski, ks. Zdzisław Kamiński, Wiesław Piotr Kęcik, Jan Kielanowski, Anka Kowalska, Edward Lipiński, Jan Józef Lipski, Jan Lityński, Halina Mikołajska, Ewa Milewicz, Wojciech Onyszkiewicz, Antoni Pajdak, Józef Rybicki, Aniela Steinsbergowa, Maria Wosiek, ks. Jan Zieja, Konrad Bieliński, Zbigniew Bujak, Zbigniew Janas, Wiktor Kulerski.

23

  • List otwarty mec. Władysława Siły-Nowickiego do gen. Wojciecha Jaruzelskiego:

[...] Aresztowanie adwokata Macieja Bednarkiewicza, połączone z nadaniem temu z góry przygotowanego, ogólnokrajowego rozgłosu, zmusiło mnie do zabrania głosu w tej sprawie. Przebrała się bowiem miara nieprawości, lekceważenia woli społeczeństwa [...]. Prowadziłem bowiem jako pełnomocnik wspólnie z adwokatem Bednarkiewiczem sprawę dotyczącą tragicznej śmierci Grzegorza Przemyka, będącą w moim przekonaniu zasadniczą przyczyną aresztowania Macieja Bednarkiewicza [...]. Postawienie w stan oskarżenia i pozbawienie wolności na podstawie prowokacji i oczywiście fałszywych dowodów jest wynikiem głębokiej demoralizacji w działaniu niektórych przedstawicieli władz państwowych. […]

  • K. Molek, wiceszef Wydziału Kultury KC, na partyjnej naradzie wydawców oświadcza, że należy wreszcie ograniczyć druk książek autorów opozycyjnych, forsować zaś tych z PZPR, PRON i nowego ZLP.

23/24

  • W Stalowej Woli przed własnym domem zostaje zamordowany przez „nieznanych sprawców” pracownik elektrowni, 31-letni Zbigniew Tokarczyk, działacz „Solidarności” i Konfederacji Polski Niepodległej. Sekcja zwłok wykazała urazy wątroby i płuc oraz ślady ciosów na całym ciele.

24

  • W Gdańsku umiera Lech Bądkowski – żołnierz kampanii wrześniowej 1939, pisarz, dziennikarz, tłumacz oraz kaszubski działacz polityczny, kulturalny i społeczny, uczestnik strajku w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980.
do góry