1987

styczeń

Kalendarium styczeń 1987

  • W Warszawie utworzona zostaje grupa polityczna Unia Demokratów Baza, kierowana przez Waldemara Pernacha, Lecha Antonowicza i Andrzeja Święcickiego. Liczy ok. 30 stałych członków i kilkudziesięciu współpracowników. Organem UD Baza jest wychodzący od VI 1983 miesięcznik „Baza” – do I 1990 ukaże się 69 numerów.

9

  • W Warszawie przed 10-piętrowym budynkiem naprzeciwko miejsca pracy znaleziono zwłoki 46-letniego Zbigniewa Wołoszyna, działacza podziemnej „Solidarności”, fizyka, pracownika Centralnego Laboratorium Ochrony Radiologicznej w Warszawie. Badał skutki wybuchu reaktora w Czarnobylu.
  • We Wrocławiu funkcjonariusze MO i SB przeprowadzają rewizje w mieszkaniach Radosława Gawlika, Bożeny Gubbiak, Pawła Jacha i Marka Krukowskiego, po czym zatrzymują ich na 48 godz. R. Gawlikowi i M. Krukowskiemu udaje się zbiec z konwoju.

10

11

  • W czasie wizyty gen. Wojciecha Jaruzelskiego we Włoszech na Stadionie Olimpijskim w Rzymie podczas meczu rozrzucono z samolotu tysiące ulotek wzywających do poparcia dla „Solidarności”. Akcję przeprowadził włoski związek zawodowy metalowców.

13

  • Ojciec Święty Jan Paweł II udziela audiencji gen. Wojciechowi Jaruzelskiemu. Spotkanie trwa ok. 70 min. W. Jaruzelski: Dwóch Polaków powinno się zawsze porozumieć, zwłaszcza w sprawach najważniejszych dla Polski i świata.

14

  • Umiera 19-letni Grzegorz Luks. Pobity i skopany przez patrol MO w nocy z 29 na 30 VIII, 31 VIII trafił do szpitala. Zmarł w wyniku powikłań po pourazowej torbieli trzustki.
  • Z listu Komitetu Helsińskiego w Polsce do uczestników konferencji KBWE w Wiedniu: […] Władze PRL zamierzają wprowadzić nowy środek represji przeciwko obywatelom uczestniczącym w niezależnej działalności publicznej. Projektowane są konfiskaty mieszkań pod pretekstem uznania ich za narzędzie przestępstwa [...]. Pozbawienie mieszkań jest pozbawieniem jednostki i rodziny podstaw egzystencji. Oznaczałoby to drastyczne pogwałcenie zasad obowiązujących w cywilizowanych społeczeństwach i jako takie zasługuje na powszechne i stanowcze potępienie. […]

15

  • W Kopalni Węgla Kamiennego ZMP w Katowicach oddział wydobywczy G-6 odmawia zjechania na dół. Protest przeciwko niskim zarobkom trwa trzy zmiany. Oddział G-6 zostaje zlikwidowany przez przeniesienie pracowników na inne odcinki pracy kopalni.

16

  • Zostaje ogłoszony komunikat informujący, że w Warszawie odbyło się spotkanie Tymczasowej Rady „Solidarności” z udziałem działaczy z Białegostoku, Bielska-Białej, Bydgoszczy, Gdańska, Gorzowa, Górnego Śląska, Kielc, Lublina, Łodzi, Poznania, Radomia, Szczecina, Torunia, Warszawy, Wrocławia. Dyskutowano na temat zakresu i trybu prac zmierzających do skupienia członków Związku wokół programu przeciwdziałania stagnacji gospodarczej, degradacji środowiska, dewastacji zasobów kraju i pogarszającym się warunkom życia.

16-17

  • W nocy w Warszawie zostaje oblany czerwoną farbą i udekorowany napisami „Solidarność” tzw. UBelisk – pomnik poległych w walce o utrwalanie władzy ludowej. Władze miasta odwołują zaplanowane w tym miejscu złożenie kwiatów w rocznicę tzw. wyzwolenia Warszawy, czyli wkroczenia wojsk sowieckich w 1945 r.

21

22

  • W Berlinie Wschodnim zostaje aresztowany Petr Pospichal, sygnatariusz Karty 77, pod zarzutem rozpowszechniania polskich wydawnictw niezależnych oraz utrzymywania aktywnych kontaktów z działaczami podziemnej „Solidarności”. Grozi mu kara od 3 do 10 lat więzienia.
  • W Poznaniu 35 intelektualistów (w większości profesorów wyższych uczelni) podpisuje list do Sejmu PRL w sprawie nadużywania ustawy z dn. 24 X 1986 (o zmianie niektórych przepisów prawa o wykroczeniach), mającej świadczyć o normalizacji sytuacji społeczno-politycznej w kraju, oraz złagodzeniu postępowania wobec sprawców niektórych przestępstw przeciwko porządkowi publicznemu – w rzeczywistości ustawa stworzyła szerokie możliwości jej nadużywania, oddała bowiem w ręce funkcjonariuszy MO możliwość decydowania, czy sprawa nadaje się do sądu, czy do rozpatrywania przez Kolegium ds. Wykroczeń.

26

27

  • John Vanderveken – Sekretarz Generalny MKWZZ kieruje list do TKK: Decyzja akceptująca podwójną afiliację stanowi dotychczas niespotykany precedens i jest jednoznacznie dowodem szacunku, jakim międzynarodowy wolny ruch związkowy darzy NSZZ „Solidarność” ze względu na wszystkie okoliczności jego działania – chodzi o włączenie „Solidarności” do Światowej Konfederacji Pracy i Międzynarodowej Konfederacji Wolnych Związków Zawodowych. Zwraca się też do Lecha Wałęsy: Afiliacja jest kamieniem węgielnym międzynarodowej solidarności związkowej i stanowi organiczną podstawę takiej solidarności. W rodzinie wolnych związków zawodowych jesteśmy pewni, że NSZZ „Solidarność” będzie miała tyle solidarności do zaoferowania, ile do otrzymania.

28

  • Niezależni działacze z regionu dolnośląskiego wystosowują list do min. gen. Czesława Kiszczaka w sprawie bezprawnych metod stosowanych wobec Władysława Frasyniuka przez służby wywiadowcze WUSW we Wrocławiu. Inwigilacja, jakiej jest systematycznie poddawany, przybrała formę ostrego i ścisłego nadzoru uniemożliwiającego normalne życie. Osoby kontaktujące się z W. Frasyniukiem są zatrzymywane, legitymowane i wzywane na nieformalne przesłuchania.

30

  • W Krakowie zostaje utworzona Studencka Sekcja Polskiej Ligi Praw Człowieka w składzie: Agata Michałek, Paweł Sabuda, Artur Then, Tomasz Jarecz, Konrad Zbrożek, Stanisław Kalicki, Krzysztof Kalarus, Jacek Torbicz. Zamierza ona zająć się zbadaniem ustawy o szkolnictwie wyższym i wszelkich aktów prawnych opartych na niej co do zgodności tych aktów z normami prawa międzynarodowego, a także stawać w obronie więźniów politycznych, studentów z Krakowa (rozrzucali ulotki metodą pirotechniczną), którzy mimo ubiegłorocznej amnestii nadal są przetrzymywani w więzieniu pod zarzutem terroryzmu.
  • Lech Wałęsa i doradcy „Solidarności” (Bronisław Geremek, Jacek Kuroń, Tadeusz Mazowiecki, Adam Michnik, Janusz Onyszkiewicz, Klemens Szaniawski, Witold Trzeciakowski, Andrzej Wielowieyski) spotykają się z zastępcą sekretarza stanu USA Johnem Whitehaedem. Wyraża on pełne poparcie i uznanie dla aspiracji polskiego społeczeństwa, a także zapewnia o stałej popularności i sympatii, jaką w USA cieszy się Lech Wałęsa i cała „Solidarność”.
do góry