Aktualnie znajdujesz się na:

Biogramy

Bareja Stanisław Sylwester

Stanisław Sylwester Bareja, ur. 5 XII 1929 w Warszawie, zm. 14 VI 1987 w Essen (pochowany na Cmentarzu Czerniakowskim w Warszawie). Ukończył Wydział Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi (1974).

1955-1985 asystent reżysera, drugi reżyser, następnie reżyser w Zjednoczonych Zespołach Realizatorów Filmowych. W 1960 debiutował filmem ''Mąż swojej żony'', reżyser wielu filmów i seriali, m.in. ''Kapitan Sowa na tropie'', ''Małżeństwo z rozsądku'', ''Poszukiwany, poszukiwana'', ''Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz'', ''Miś'', ''Alternatywy 4'', ''Zmiennicy''. Scenarzysta i aktor.

W 1980 współtwórca, redaktor i autor tekstów niezależnego pisma satyrycznego „Strachy na Lachy”. Podróżując za granicę, nawiązał kontakt z polskimi ośrodkami emigracyjnymi, przywoził nielegalnie literaturę, powielacz offsetowy do druku wydawnictw niezależnych (1980), udostępnił swój dom w Warszawie i Goławicach dla nielegalnej działalności.

Po 13 XII 1981 w piwnicy jego domu zorganizowano pracownię fotograficzną, w której Tomasz Michalak przygotowywał dokumenty legalizacyjne dla członków podziemia, oraz przygotowalnię wydawnictwa NOWa.

Odznaczony pośmiertnie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (2006).

 

Anna Grażyna Kister

Region Mazowsze, Warszawa

Opcje strony

do góry