Aktualnie znajdujesz się na:

Biogramy

Brejza Jarosław

Jarosław Brejza, ur. 24 XII 1964 w Inowrocławiu, zm. 4 VIII 1982. Uczeń Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Inowrocławiu.

We IX 1980 uczestnik strajku w Hucie Szkła Irena w Inowrocławiu (później Huta Szkła Gospodarczego Irena SA).

od IX 1980 w „S”; drukarz i kolporter czasopism niezależnych, łącznik inowrocławskiego MKZ. W IV 1981 przewodniczący Komitetu Założycielskiego Niezależnego Samorządnego Związku Młodzieży Szkolnej „S”, afiliowanego przy „S” Regionu Kujaw Zachodnich w Inowrocławiu. Współorganizator kół samokształceniowych i biblioteki wydawnictw niezależnych (dostarczał książki z własnych pieniędzy); organizator spotkań żołnierzy AK i naukowców z młodzieżą (m.in. nt. tzw. białych plam w historii). 16 IV 1981 uczestnik strajku okupacyjnego zorganizowanego przez „S” RI w siedzibie Miejskiego Komitetu ZSL i „Gazety Pomorskiej” w Inowrocławiu; współorganizator akcji poparcia dla postulatów głodujących tam rolników. W VIII 1981 uczestnik przygotowań do marszu gwieździstego na rzecz uwolnienia więźniów politycznych; we IX 1981 uczestnik gdańskiego zjazdu przedstawicieli niezależnych organizacji młodzieżowych, na którym powołano Niezależną Federację Młodzieży Szkolnej.

Po 13 XII 1981 działacz podziemia. 20 XII 1981 zatrzymany na kilka godz. W 1982 autor większości haseł i symboli „S” rozlepianych na murach Inowrocławia; uczestnik akcji „S” przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego, kolporter ulotek i in. podziemnych wydawnictw, przewoził też niewielkie środki wybuchowe; łącznik i uczestnik tajnych spotkań działaczy „S” w Bydgoszczy, Toruniu, Grudziądzu, Warszawie i Wrocławiu (w kontakcie z Władysławem Frasyniukiem). Kilkakrotnie zatrzymywany i przesłuchiwany. W 1982 podczas demonstracji 3 V niósł flagę narodową z emblematami „S”; zatrzymany i brutalnie przesłuchiwany; na komendzie MO podjął próbę samobójczą. 4 VIII 1982 po ciągłych szykanach inowrocławskiej SB popełnił samobójstwo.

 

Krzysztof Osiński|Tomasz Rabant

Inowrocław, Region Bydgoski

Opcje strony

do góry