Aktualnie znajdujesz się na:

Biogramy

Czyż Zygmunt

Zygmunt Czyż, ur. 8 VIII 1940 w Zachoiniu k. Opatowa, zm. 26 XI 2003 w Rzeszowie. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Wydz. Malarstwa, pracownia prof. Wacława Taranczewskiego (1964).

Od 1964 członek ZPAP. 1964-1968 pracownik Biura Wystaw Artystycznych w Rzeszowie. Artysta malarz, grafik, projektant witraży, plakacista, rysownik, rzeźbiarz, projektant sztuki użytkowej; ponad 40 indywidualnych wystaw w kraju i za granicą, m.in. w Szwajcarii, RFN, Francji, USA, Australii; uczestnik ponad 50 ogólnopolskich wystaw grafiki i malarstwa. Od 1978 członek międzynarodowej grupy grafików Xylon, uczestnik jej corocznych wystaw i Międzynarodowego Biennale Grafiki w Krakowie.

Od IX 1980 w „S” w okręgu rzeszowskim ZPAP. W X i XI 1980 uczestnik aukcji zorganizowanych przez rzeszowski ZPAP, z których dochód przekazano w całości „S”. I-II 1981 projektant i wykonawca ulotek i plakatów propagandowych na potrzeby strajku chłopskiego w siedzibie b. WRZZ w Rzeszowie. Od 1980 współpracownik „S” w Rzeszowie. Autor wielu prac o treściach patriotycznych nagradzanych na prestiżowych wystawach, m.in. w Nowym Jorku i Japonii, a także znaczków, proporczyków, grafik dla opozycji w regionie. Współorganizator (wraz z żoną Ludwiką Czyż) i uczestnik wystaw i spotkań niezależnych twórców, kolporter wydawnictw podziemnych.

Od 1982 członek rzeszowskiej Grupy Niezależnych Twórców oraz sekcji plastycznej rzeszowskiego KIK. Członek Ławy Doradczej Międzynarodowej Sekcji Amerykańskiego Instytutu Biograficznego ABI.

Wskutek wypadku, jakiemu uległ w 1996, doznał paraliżu; mimo to nadal tworzył, głównie akwarele. Jego prace znajdują się w zbiorach wielu muzeów i galerii na świecie, m.in. w Muzeum Narodowym w Warszawie.

1985 – 17 XII 1985 rozpracowywany przez Wydz. III WUSW w Rzeszowie w ramach SOS krypt. Kontakt.

 

Michał Stręk

Opcje strony

do góry