Aktualnie znajdujesz się na:

Biogramy

Górski Jacek

Jacek Górski (ps. „Wiejski”, „Wieśniak”), ur. 24 VI 1965 w Warszawie. Uczeń Technikum Lotniczym PZL-WZM w Warszawie (1980–1985), studiował na Politechnice Warszawskiej, Wydz. Samochodów i Maszyn Roboczych (1986–1988), absolwent Wyższej Szkoły Handlowej w Kielcach, Wydz. Ekonomii i Administracji (2002–2007).

Od XII 1981 wykonawca i kolporter ulotek, kolporter niezależnej prasy (m.in. „KOS”,

„Tygodnik Mazowsze”, „Tygodnik Wojenny”), wykonawca haseł niepodległościowych i solidarnościowych na murach Warszawy. 17 i 30 XII 1981 dwukrotnie zatrzymany przez patrole lWP za „fotografowanie obiektów wojskowych” (za pierwszym razem wspólnie z Jackiem Czarneckim). II 1982 za tę działalność znalazł się pod dozorem kuratora. 1 i 3 V, 11 XI 1982 uczestnik manifestacji antysystemowych w Warszawie. Od 1982 uczestnik Mszy św. za Ojczyznę w kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie. W 1984 kolporter podziemnego pisma młodzieżowego „Bunt”.\

VI 1984 współtwórca FMW. Członek Komitetu Założycielskiego FMW i Rady Koordynacyjnej FMW. Odpowiadał za akcje uliczne i poligrafię. Autor nazwy i logotypu FMW. 1984-1985 współtwórca pierwszego samodzielnego wydawnictwa FMW „Serwis Informacyjny CZI-FMW”. 1985-1986 autor szaty graficznej i współtwórca organu prasowego FMW „Nasze Wiadomości”. Współorganizator drukarni FMW. Uczestnik spotkań akcesyjnych podziemnych środowisk młodzieżowych do FMW. Koordynator współpracy pomiędzy regionami FMW. Twórca grup małego sabotażu FMW.

Od 1984 uczestnik akcji antyreferendalnych i antywyborczych. X–XI 1984 po porwaniu i zamordowaniu przez SB ks. Jerzego Popiełuszki uczestnik służby kościelnej w parafii św. Stanisława Kostki w Warszawie. IV 1985 razem z Moniką Szewczak ewakuował przed SB podziemną drukarnię z mieszkania

Adama Golańskiego przy ul. Polnej do mieszkania przy ul. Czerniakowskiej.

1984–1986 drukarz pism podziemnych m.in. „KOS”, „Nasze Wiadomości”, „PWA”, „Serwis Informacyjny CZI-FMW”, „Tu i Teraz”, „Tygodnik Mazowsze”. Współorganizator sieci kolportażu wydawnictw bezdebitowych w środowiskach młodzieżowych, w tym FMW. Współpracownik Teodora Klincewicza z GOS, a następnie członek GOS – Grupy Wojciecha Nachiło „Waldka” (przy jednoczesnym członkostwie w FMW). Koordynował współpracę pomiędzy FMW, RKW „Solidarność” i GOS. Prowadził podziemny druk, kolportaż i zaopatrzenie drukarni w materiały poligraficzne, organizował tajne nauczanie. Uczestnik akcji ulotkowych, malowania haseł antykomunistycznych, rozwieszania antysystemowych transparentów. Emiter ulicznych (przez tzw. gadały) i radiowych (w paśmie UKF, w tym na częstotliwościach Telewizji Polskiej) audycji Radia „Solidarność”.

X 1985 uczestnik emisji niezależnej audycji Radia „Solidarność” dla więźniów politycznych w Areszcie Śledczym przy ul. Rakowieckiej. Podczas tej akcji zainstalował nadajnik na dachu budynku sąsiadującego z wieżą wartowniczą AŚ. (Po rozpoczęciu audycji nadajnik został ostrzelany z karabinu przez funkcjonariusza służby więziennej). Audycja odbyła się z okazji „Tygodnia Więźnia Politycznego”. I 1986 w Warszawie porwany i torturowany przez „nieznanych sprawców”, a następnie w stanie utraty świadomości pozostawiony przez nich na torach kolejowych na Grochowie, skąd udało mu się zbiec przed nadjechaniem pociągu. (V 1986 śledztwo w tej sprawie zostało umorzone przez Prokuraturę Rejonową Warszawa-Praga-Południe. 2006 akta sprawy zostały zniszczone przez prokuraturę). V 1988 wcielony do jednostki Wojsk Lotniczych w Oleśnicy, skąd po 17 dniach został wydalony z powodu „braku możliwości adaptacyjnych”. XI 1988 skazany przez Sąd Rejonowy Warszawa-Praga-Południe na pół roku więzienia w zawieszeniu na 2 lata za uchylanie się od służby wojskowej. 1988–1989 uczestnik strajków okupacyjnych NZS w Warszawie. Współorganizator druku, kolportażu, transportu i zaopatrzenia. Od V 1989 współpracownik Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” (m.in. uczestnik akcji plakatowej na Pradze-Południe w kampanii przed wyborami do sejmu i senatu). VI 1989 mąż zaufania i członek Komisji Wyborczej z ramienia Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” na Pradze-Południe.

Po 1989 organizator działań społecznych o charakterze lokalnym i ogólnopolskim (m.in. akcji „Niedziela bez Bazgrołów”) oraz wydarzeń artystycznych (np. Święta Racławickiej). 2008–2014 współzałożyciel, wiceprezes Stowarzyszenia Federacji Młodzieży Walczącej. Od XII 2008 współtwórca „Koncertu Niepodległości”, od XII 2013) „Projektu Arboretum”. Scenarzysta, reżyser i producent obu wydarzeń. 2009 przewodniczący Komitetu Obchodów 25. rocznicy powstania FMW. Od 2013 Prezes Fundacji Dziedzictwa Rzeczypospolitej. 2014 ekspert programu „Woda źródłem przemian” realizowanego w górach Pamiru w Tadżykistanie przez Towarzystwo Demokratyczne Wschód z grantu MSZ. 2016 organizator międzynarodowej edycji Koncertu Niepodległości „Poland” w Kanadzie. Autor wspomnień Moje PRL-owskie dzieciństwo.

Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2011) oraz Krzyżem Wolności i Solidarności (2015). Wyróżniony Odznaką Pamiątkową Federacji Młodzieży Walczącej (2015), odznaką honorową „Działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych” (2015), odznaką honorową „Zasłużony dla Warszawy” (2014), odznaką Pamiątkową Grup Oporu „Solidarni” (2009), a także: Srebrną Odznaką Szybowcową FAI, Brązową Odznaką Skoczka Spadochronowego FAI i Srebrną Górską Odznaką Turystyczną. Laureat nagrody „Pomysł na Firmę” (2007).

Od VII 1985 rozpracowywany przez Wydział I Biura Studiów MSW w ramach SOS krypt. Łączność, SOR krypt. Gol oraz SOR krypt. Dach.

Bartłomiej Noszczak

Region Mazowsze, Warszawa

Opcje strony

do góry