Aktualnie znajdujesz się na:

Biogramy

Górski Lech

Lech Górski, ur. 4 IV 1955 w Ostrowie Wlkp. Technik elektryk.

Pracownik Zakładów Automatyki Przemysłowej Mera-ZAP w Ostrowie Wlkp. W 1976 wykonał (wraz z Andrzejem Więckiem) ulotki z hasłem ''Nie zapomnimy ścieżek z Radomia'', umieszczone następnie w partii produkowanych w zakładzie radiotelefonów.

19-21 VII 1980 jeden z przywódców strajku w Mera-ZAP, w VIII 1980 współorganizator zbiórki pieniędzy w zakładzie na rzecz strajkujących na Wybrzeżu (dostarczył je do Stoczni Gdańskiej im. Lenina); od X 1980 w „S”, współorganizator i członek Komitetu Założycielskiego w Mera-ZAP (jeździł po instrukcje do Gdańska z Aleksandrem Sokołowskim, do Wrocławia z Zenonem Kempińskim i Aleksandrem Urbanem), od XI 1980 członek KZ; delegat na I WZD „S” Województwa Kaliskiego.

13 XII 1981 internowany w Ośr. Odosobnienia w Ostrowie Wlkp., zwolniony 24 XII 1981. Po wyjściu działacz tajnych struktur „S” w zakładzie pracy i na terenie Ostrowa, kolporter podziemnej prasy i druków okazjonalnych, twórca grupy kolportażowej w Mera-ZAP w składzie: Franciszek Szajdak, Witold Sitarz, Maciej Matuszczak, Józef Kędra, Andrzej Urbaniak, Stanisław Paulus, Andrzej Wiącek, Aleksander Sokołowski, Józef Wróbel, Aleksander Urban, Zenon Kempiński; w 1982 uczestnik (z Marią Jasik, Wojciechem Witoniem, Leszkiem Czubakiem i Bernadettą Błaszczyk) akcji rozklejania plakatów o treści: „Wrona skona”, „Żądamy zniesienia stanu wojennego” (wykonanych na terenie Mera-ZAP). W V 1982 zatrzymany pod zarzutem organizowania strajku w Mera-ZAP; w XI 1982 zatrzymany i przesłuchiwany po znalezieniu przez SB w altanie na terenie jego posesji ulotek i plakatów „S”, następnie powołany do służby (wraz z Jackiem Zielińskim, działaczem „S” z ZNTK) na 3 miesiące w Wojskowym Obozie Specjalnym w Rawiczu. W l. 80. wiceprzewodniczący Rady Pracowniczej w Mera-ZAP, zdominowanej przez nielegalną „S”.

W 1989 współorganizator struktur „S” w Mera-ZAP, 1991-1992 etatowy przewodniczący MKK „S” w Ostrowie Wlkp.; 1990-1992 delegat na II WZD „S” Wielkopolska Południowa; 1993-2003 członek „S” w Miejskim Zakładzie Gospodarki Mieszkaniowej w Ostrowie Wlkp. 1998-2002 radny Miasta Ostrów Wlkp. z listy AWS, wiceprzewodniczący Komisji Rewizyjnej, wiceprzewodniczący Komisji Ładu i Bezpieczeństwa Publicznego. Od 1989 przewodniczący Sekcji Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych w Ostrowie Wlkp.; od 1991 członek honorowy Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego.

Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2009).

 

Grażyna Schlender

Region Wielkopolska Południowa, Ostrów Wielkopolski

Opcje strony

do góry