Aktualnie znajdujesz się na:

Biogramy

Kornaś Krzysztof

Krzysztof Kornaś, ps. Dziki, ur. 29 IX 1964 w Suchej Beskidzkiej, zm. 21 XI 2008 w Krakowie. Absolwent Technikum Chemicznego w Tarnowie (1984). Po ukończeniu szkoły średniej odbył roczną praktykę w Studenckim Hufcu Pracy w Krakowie; od 1985 student Akademii Rolniczej w Krakowie na Wydziale Leśnictwa.

W 1985 współtwórca studenckiego pisma „Index”, przy wydawaniu blisko współpracował z Grzegorzem Fimowiczem, Pawłem Koniecznym, Markiem Kuźmiarem, Andrzejem Marzędą i Maciejem Śliwą studentami AR oraz Dariuszem Warpasem i Sławomirem Onyszko, którzy zapoznali go z technikami druku, a także współpracowali w zakresie kolportażu, wymiany informacji i organizowaniu wspólnych, ogólnokrakowskich akcji NZS. Jeden z najbardziej zasłużonych podziemnych drukarzy; drukował większość pism NZS oraz „Hutnika” (wspólnie z Leszkiem Jaranowskim); projektant i wykonawca wielu plakatów, kalendarzy i znaczków poczty podziemnej „S”. Członek NZS (od X 1988 w Krakowskiej Radzie Koordynacyjnej, m.in. z Piotrem Hertigiem, Grzegorzem Surdym, Janem Gębskim, Dariuszem Piekło, przedstawiciel krakowskiego NZS we władzach krajowych). Współpracownik FMW (blisko współdziałał m.in. z Januszem Rybińskim i Włodzimierzem Pietrusem). Pod koniec l. 80. zaangażowany w działalność Solidarności Walczącej, nawiązał kontakt z Markiem Żelaznym i wraz z Sławomirem Onyszką drukował wiele pism dla SW. Po wyjeździe do Wrocławia zajął się poligrafią w centrali SW.

Po wyborach 4 VI 1989 powrócił do Krakowa i wraz z Leszkiem Jaranowskim w 1991 założył firmę poligraficzną Dar-Point. W 1999 autor projektu graficznego (także okładki) i składu książki Pawła Chojnackiego ''Kasztany z Gudermesu. Doświadczenie czeczeńskie''. 1999-2000 projektował plakaty dla Komitetu Wolny Kaukaz, Inicjatywy Wschodniej oraz dla Federacji Anarchistycznej Sekcji Kraków.

Odznaczony pośmiertnie Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2010).

Sławomir Chmura

Kraków, Region Małopolska

Opcje strony

do góry