Aktualnie znajdujesz się na:

Biogramy

Lindner Jan

Jan Lindner, ur. 1 VI 1964 we Wrocławiu. Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego tamże (1990).

W 1978 rozpoczął wraz z grupą kolegów działalność opozycyjną: wykonywali i rozklejali plakaty o treści niepodległościowej, organizowali spotkania samokształceniowe nt. historyczne związane z lekturą książek wydawanych przez niezależne oficyny wydawnicze (dostęp do nich miał jego ojciec). Wiosną 1980 kolporter ulotek i wydawnictw wzywających do bojkotu wyborów do Sejmu PRL.

Jako uczeń III LO we Wrocławiu działacz Uczniowskiego Komitetu Odnowy Społecznej.

W V 1982 współzałożyciel Polskiej Niezależnej Organizacji Młodzieżowej. Jesienią 1982 przeszkolony w obsłudze sprzętu małej poligrafii przez Solidarność Walczącą, następnie drukarz. Od 1983 autor tekstów w pismach podziemnych „Młodzież” i „Impuls”. W XII 1983 zatrzymany po rewizji w mieszkaniu jego rodziców i znalezieniu materiałów drukarskich i podziemnych wydawnictw, w III 1984 skazany przez Sąd Rejonowy we Wrocławiu na 1 rok więzienia w zawieszeniu na 3 lata; następnie nękany zatrzymaniami, rewizjami i przesłuchaniami. Od 1985 uczestnik działań na rzecz odbudowy podziemnej struktury NZS na AWF; wiosną 1988 współzałożyciel pisma NZS AWF „Akademia”. W V 1988 uczestnik strajku okupacyjnego na Politechnice Wrocławskiej; w X 1988 uczestnik reaktywowania jawnej działalności NZS na AWF; w V 1989 współorganizator strajku okupacyjnego na AWF, członek KS, redaktor i drukarz pisma „Akademia Strajkowa”.

Po 1990 pracował jako trener, nauczyciel wychowania fizycznego; po zdobyciu odpowiednich kwalifikacji jako samodzielny księgowy. Od 1998 prowadzi własną działalność gospodarczą.

 

Artur Adamski

Region Dolny Śląsk, Wrocław

Opcje strony

do góry