Aktualnie znajdujesz się na:

Biogramy

Plater-Zyberk Magdalena

Magdalena Plater-Zyberk, ur. 18 III 1965 w Szczecinie. Absolwentka Wydziału Matematyczno-Fizyczno-Chemicznego Uniwersytetu Szczecińskiego (1989), mgr techniki i informatyki.

Podczas nauki w liceum uczestniczka Duszpasterstwa Akademickiego u o.o. jezuitów, księży chrystusowców i w parafii p.w. Św. Józefa, 1982-1989 kolporterka podziemnych wydawnictw szczecińskich i wydawnictw NOWa, Krąg, ulotek (m.in. w przychodni Lekarskiej na Pomorzanach), znaczków w środowisku medycznym i prawniczym. IV 1984 – 1987 uczestniczka Teatru Magis w Duszpasterstwie Akademickim o.o. jezuitów pod opieką o. Marka Sokołowskiego SJ i artystycznym kierownictwem Jana Ślepokury, najpierw odpowiedzialna za oświetlenie i urządzenia techniczne, później aktorka w przedstawieniach, m.in ''Pascha'', ''Jasełka'' według L. Rydla, ''Przesłanie Pana Cogito'' do tekstów Z. Herberta, Dama w scenariuszu opartym na tekstach C. K. Norwida (ambitny repertuar, własne scenariusze, współczesna akcja z wystylizowanymi realiami, współpraca ze szczecińskimi teatrami w zakresie kostiumów i rekwizytów), granych w wielu kościołach Szczecina, Jasienicy, Świnoujścia, także w 1985 na Spotkaniach Teatru Debiutującego w Lublinie i w 1986 w Krakowie. W 1988 współzałożycielka tzw. II NZS na Uniwersytecie Szczecińskim, przedstawicielka Wydziału Mat.-Fiz.-Chem, do 1989 odpowiedzialna za informację na innych wydziałach, uczestniczka wieców protestacyjnych i współwykonawczyni transparentów „Sowieci do domu”, „Homa do doma” (w proteście przeciwko znienawidzonemu prorektorowi). Do 1989 przez kontakty w DA współpracowniczka FMW i Ruchu WiP w kolportażu i akcjach ulotkowych. W 1988 członek tzw. Grupy Pomocowej powołanej u o.o. jezuitów mającej na celu logistyczne wspomaganie strajków przełomu VIII i IX 1988 m.in. w Porcie Szczecińskim, zajezdniach tramwajowych i autobusowych – odpowiedzialna za przygotowanie i prowadzenie koncertów (wraz z Markiem Tarnowskim) dla strajkujących (dla rozładowywania napięć), pełnienie nocnych dyżurów, oprawę mszy św. i przekaz informacji do rodzin strajkujących. W 1988 współorganizatorka wystawy w rocznicę śmierci ks. Jerzego Popiełuszki, twórczyni plakatu i odpowiedzialna za informację na mieście.

W VI 1989 współpracowniczka OKP Ziemi Szczecińskiej, mąż zaufania „S” na Wydziale Architektury i Budownictwa Politechniki Szczecińskiej. 1989-1992 nauczycielka elektrotechniki i technologii zawodowej w Zasadniczej Szkole Kolejowej w Szczecinie, 1992-1994 w Zespole Szkół Kolejowych w Szczecinie, 1994-1995 nauczycielka zajęć praktyczno-technicznych w Szkole Podstawowej nr 19 w Szczecinie, od 1995 nauczycielka zajęć praktyczno-technicznych w Szkole Podstawowej nr 57 i w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Skamandrytów w Szczecinie, od 2005 nauczycielka informatyki w II Liceum Ogólnokształcącym im. Mieszka I w Szczecinie.

 

Sylwia Wójcikowa

Szczecin, Region Pomorze Zachodnie

Opcje strony

do góry