Aktualnie znajdujesz się na:

Biogramy

Stawiarz Apolonia

Apolonia Stawiarz, ur. 21 XII 1928 w Rudnikach k. Kielc, zm. 23 VIII 1994 we Wrocławiu. Absolwentka Akademii Handlowej w Krakowie (1951).

W 1939 w wyniku działań wojennych straciła najbliższą rodzinę, gospodarstwo rodziców zostało zniszczone; zamieszkała u krewnych w Modliborzycach, uczestniczka tajnych kompletów organizowanych przez nauczycieli gimnazjalnych wypędzonych przez Niemców z Wrześni, w 1946 matura w liceum w Tarnowskich Górach. W 1951, po przeprowadzce z Krakowa, zatrudniona w Zakładach Budownictwa Przemysłowego we Wrocławiu; 1958-1984 księgowa we Wrocławskich Zakładach Przemysłu Spirytusowego Polmos.

Od IX 1980 w „S”; współzałożycielka KZ w Polmosie, współtwórczyni księgowości i systemu finansowania ZR Dolny Śląsk.

Po 13 XII 1981 współpracowniczka struktur kolportażowych RKS. W 1982 jedna z pierwszych organizatorek Arcybiskupiego Komitetu Charytatywnego; zdobywając środki dla ofiar represji, nawiązała m.in. bliskie kontakty z organizacjami sympatyków „S” we Francji; organizacja Solidarité Pologne z Nancy ufundowała po jej śmierci epitafium, wmurowane w ścianę kościoła św. Piotra i Pawła we Wrocławiu.

 

Artur Adamski

Region Dolny Śląsk, Wrocław

Opcje strony

do góry