Hasła rzeczowe

A Capella

„A Capella”, pismo sygnowane przez trójmiejski Ruch WiP A Capella, wydawane w Gdańsku XII 1986–1989. Ukazało się 19 numerów o obj. 12 s. w formacie A5, drukowanych techniką offsetową, nakład nieustalony; wychodziło nieregularnie; do poszczególnych numerów wydawano dodatki specjalne (np. Antymilitarysta).

W składzie redakcji: Jarosław Cieszyński, Klaudiusz Wesołek, Krzysztof Galiński, Tomasz Żmuda-Trzebiatowski, Wojciech Jankowski i Jarema Dubiel, ze współpracownikami w wielu ważniejszych miastach w Polsce.

Publikowano fragmenty z pism anarchistów, teksty piosenek kapel punkowych, informacje o skazanych za odmowę służby wojskowej lub przysięgi, fotomontaże, komiksy i karykatury; zamieszczano ostrą satyrę na władzę i opozycję, z Ruchem z WiP włącznie. Kolportowane podziemnymi kanałami na Wybrzeżu i w wielu miastach w Polsce przez działaczy Ruchu WiP. Z inspiracji redakcji „A Capelli” w V 1987 ukazało się w Łodzi pisemko „Przegięcie pały”, redagowane przez Krzysztofa Skibę przy współpracy Wojciecha Jankowskiego, którego szata graficzna była kopią gdańskiego pisma.

SB podejmowała działania operacyjne, które miały doprowadzić do zaprzestania wydawania pisma i rozbicia środowiska WiP. Jednak nikt z redakcji się nie wycofał mimo licznych szykan i częstych zatrzymań.

 

Leszek Biernacki

Opcje strony

do góry