Hasła rzeczowe

Agencja Fotograficzna Solidarności Walczącej

Agencja Fotograficzna Solidarności Walczącej, konspiracyjny zespół fotografów, stanowiący jedno z ogniw organizacji Solidarność Walcząca, zajmujący się m.in. dokumentowaniem przebiegu protestów ulicznych. Utworzony we Wrocławiu jesienią 1982 z inicjatywy Michała Gabryela. Ze względu na wymogi konspiracji stanowiła strukturę odrębną od innych funkcjonujących w tym samym środowisku i zajmujących się analogiczną działalnością (np. NAF Dementi). W jego skład wchodzili m.in.: Aleksander Beszłej, Andrzej Borowiec, Jerzy Janicki, Stanisław Klimek, Hanna Nowik, Tomasz Nowik, Bogdan Suchta.

Najlepiej znanym osiągnięciem AFSW jest seria zdjęć przedstawiających wydarzenia we Wrocławiu 1 V 1983. Ich treścią jest m.in. demonstracja „S” przed trybuną honorową pochodu zorganizowanego przez władze PRL. Fotografie te AFSW przekazywała za granicę i publikowała w drugim obiegu. Dla potrzeb przemytu negatywów wykorzystywano głównie samochody ciężarowe zagranicznej pomocy humanitarnej (zagraniczne przedstawicielstwo SW dzięki kontaktom z producentami ciężarówek poznało możliwości wykorzystania skrytek nieznanych służbom granicznym). W konspiracji wydane zostały też m.in. albumy poświęcone Lechowi Wałęsie, Czesławowi Miłoszowi, Janowi Pawłowi II. Do jesieni 1985, kiedy to SB rozpracowała jeden z kanałów przerzutowych (strukturę „Kotwica” – grupę SW działającą w Żegludze Śródlądowej Wrocław), AFSW zajmowała się mikrofilmowaniem i przemycaniem na Zachód ukazujących się w kraju wydawnictw podziemnych.

Agencja działała do 1990. Większość osób zaangażowanych w jej prace nigdy nie została rozpoznana przez służby specjalne PRL.

 

Artur Adamski

Region Dolny Śląsk, Wrocław

Opcje strony

do góry