Hasła rzeczowe

Agencja Wydawnicza Jednością Silni

Agencja Wydawnicza Jednością Silni, wrocławskie wydawnictwo podziemne związane z kilkoma wrocławskimi zakładami: Przedsiębiorstwem Transportu Handlu Wewnętrznego, Wrocławskimi Zakładami Metalowych (Wrozamet) i Zakładem Produkcji Uszczelnień Technicznych (Inco). Powstało w 1982 z inicjatywy Aleksandry Czerwińskiej i Elżbiety Kuźniak, które wraz z Stanisławem Procykiem decydowały o planie wydawniczym.

Oficyna zajmowała się przede wszystkim wydawaniem pisma „Jednością Silni”. 1984-1986 nakładem wydawnictwa ukazało się także około pięciu broszur, głównie o tematyce religijnej. Oprócz tego drukowano pisma zakładowe, ulotki, cegiełki i kartki okolicznościowe. Początkowo powielano za pomocą ramki przy zastosowaniu techniki sitodruku, z biegiem czasu jakość druku poprawiała się (drukowano na offsetach dzięki dojściom w różnych instytucjach, m.in. w Urzędzie Wojewódzkim i Towarzystwie Miłośników Wrocławia). Skład publikacji odbywał się w mieszkaniach.

Pieniądze i środki poligraficzne dostarczały osoby sympatyzujące z opozycją. Działalność wydawniczą finansowano również ze sprzedaży cegiełek. Najważniejszym źródłem papieru był sklep przy ul. Pomorskiej, w którym pracowała znajoma Stanisława Procyka. Kolportaż wydawnictw prowadzono przede wszystkim w środowisku robotniczym.

Do osób tworzących AWJS należeli m.in.: Jan Befalukosz, Ireneusz Piekarczyk, Stanisław Procyk, Ireneusz Tokarek (druk), Irena Procyk (druk, kolportaż), Aleksandra Czerwińska, Elżbieta Kuźniar (koordynacja działalności), Antoni Wójtowicz (zaopatrzenie).

Wydawnictwo przestało istnieć w 1986, gdy osoby tworzące oficynę włączyli się do Solidarności Walczącej, struktura wydawnicza funkcjonowała w dalszym ciągu jako część Agencji Informacyjnej Solidarności Walczącej. W kolejnym okresie istnienia pisma „Jednością Silni”, AISW figurowała jako wydawca tytułu.

Kamil Dworaczek

Region Dolny Śląsk, Wrocław

Opcje strony

do góry