Hasła rzeczowe

ARO

"ARO", podtytuł: „Serwis Informacyjny Akademickiego Ruchu Oporu”, pismo wydawane w Szczecinie II-XII 1982, związane z NZS Akademii Rolniczej w Szczecinie, następnie o zasięgu międzyuczelnianym.

Ukazało się 12 nr. o obj. 2 s. w formacie A4, drukowanych kolejno: na powielaczu spirytusowym, na ramce, techniką sitodruku w nakładzie kilkuset egz.; wychodziło nieregularnie.

Założyciele: Wojciech Tadajewski, Czesław Wesołowski, Małgorzata Narożna; w składzie redakcji: Robert Górski (AR), Marek Adamkiewicz, Mariusz Wróblewski, Małgorzata Krogulska, Hanna Pawłowska (Wyższa Szkoła Pedagogiczna), Janusz Maćkowski, Wojciech Klukowski (Pomorska Akademia Medyczna).

Informowano o sytuacji uczelniach, wzywano do akcji protestacyjnych, komentowano wydarzenia w kraju; publikowano nazwiska osób (z kręgów uczelnianych i dziennikarskich) popierających wprowadzenie stanu wojennego.

W V 1982 internowano większość działaczy ARO, w VIII 1982 SB zarekwirowała z mieszkania M. Narożnej część materiałów i ramkę do druku, w XI 1982 zarekwirowano nr okolicznościowy. Ostatni nr wydali 9 XII 1982 przyjaciele twórców, m.in.: Anna Truskolaska, Krzysztof i Barbara Krawczykowie.

 

Marcin Ozga

Opcje strony

do góry