Hasła rzeczowe

BIUST Biuletyn Informacyjny Uczniów Szkół Technicznych

"BIUST Biuletyn Informacyjny Biuletyn Informacyjny "Biuletyn Informacyjny", pismo wydawane przez TKZ „S” przy Zakładzie Robót Górniczych w Lubinie IV 1985 – I 1986. Uczniów Szkół Technicznych", podtytuł: „Nieperiodyczne pismo młodzieży szkolnej”, pismo młodzieży szkolnej, wydawane nieregularnie przez Międzyszkolny Komitet Oporu|MKO-FMW Międzyszkolny Komitet Oporu|MKO-FMW Międzyszkolny Komitet Oporu/MKO-FMW, młodzieżowa organizacja opozycyjna działająca 20 I 1985–3 I 1989 we Wrocławiu. Założona przez Roberta Prusa (pomysłodawca nazwy), Rafała Kosmalskiego, Roberta Butwickiego, Grzegorza Kondrackiego, Ryszarda Sobolewskiego i Wojciecha Śliwińskiego, nast. do składu dołączyli Sławomir Kowalik i Adam Samuel. MKO powstał po mszy w intencji uczniów i nauczycieli wrocławskich szkół średnich w kościele św. Klemensa Dworzaka z inicjatywy uczniów Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych oraz I i II LO we Wrocławiu. we Wrocławiu X 1987 – IX 1989; od nr. 14 sygnowane przez Międzyszkolny Komitet Uczniowski.

Ukazało się 17 nr. o obj. 2-8 s. w formacie A4, drukowanych przez Młodzieżową Oficynę Wydawniczą MOWA MOWA MOWA, Międzyzakładowa Oficyna Wydawnicza, łódzkie wydawnictwo niezależne działające IV 1981 – 13 XII 1981, powołane z inicjatywy Wojciecha Grzelaka i Józefa Śreniowskiego, wykorzystywano pomieszczenia KZ „S” i Ogólnopolskiej Sekcji Włókna i Skóry „S” (nazywanej powszechnie Sekcją Włókniarzy) z siedzibą w Przędzalni Czesankowej Anilany Polanil w Łodzi. oraz strukturę poligraficzną Regionalnego Komitetu Wykonawczego „S” Dolny Śląsk w nakładzie 500-2000 egz.; ilustrowane.

W składzie redakcji m.in.: Waldemar Kras i Dariusz Fibich.

Zawierało informacje o wydarzeniach w szkołach, artykuły o problemach środowiska uczniowskiego, teksty publicystyczne, komentarze aktualnych wydarzeń, wezwania do uczestnictwa w protestach, m.in. ulicznych demonstracjach.

Docierało do wszystkich techników, liceów zawodowych i zasadniczych szkół zawodowych Wrocławia oraz dużej części województwa wrocławskiego.

 

Artur Adamski

Region Dolny Śląsk, Wrocław

Opcje strony

do góry