Hasła rzeczowe

Blokada warszawskiego ronda

"Blokada warszawskiego ronda", trwała 3-5 VIII 1981. 30 VII 1981 w proteście przeciwko decyzji o obniżce kartkowych przydziałów mięsa i trudnościom zaopatrzeniowym ZR Mazowsze „S” podjął decyzję o zorganizowaniu 3 VIII 1981 demonstracyjnego przejazdu autobusów i ciężarówek przez centrum Warszawy, a 2 dni później strajku w Regionie Mazowsze.

Manifestacja rozpoczęła się ok. godz. 10.00. Po kilkudziesięciu minutach MO zablokowała przejazd w kierunku budynku KC PZPR, samochody zostały zatrzymane na skrzyżowaniu ul. Marszałkowskiej i Al. Jerozolimskich. Ok. 11.30 do zebranych kierowców przemówił wiceprzewodniczący ZR Mazowsze Seweryn Jaworski, zażądał przybycia prezydenta miasta i zapowiedział kontynuowanie blokady ronda do późnych godzin wieczornych. Trzy godziny później przewodniczący ZR Zbigniew Bujak próbował namówić uczestników protestu do zmiany trasy, podobnie Adam Michnik. Obu nie posłuchano. Kilka godzin później na rondzie pojawił się przewodniczący „S” Lech Wałęsa, który poparł protestujących.

Podczas wspólnego posiedzenia Prezydium ZR Mazowsze i KKP odrzucono propozycję zgłoszoną przez Z. Bujaka i Tadeusza Jedynaka, aby siłą wymusić przejazd. Zdecydowano, by demonstracją siły stał się planowany na 5 VIII 1981 2-godz. strajk organizowany w Regionie. Skutku nie przyniosły rozmowy prowadzone przez prezydenta miasta z S. Jaworskim. Zorganizowano własną straż porządkową i biuro prasowe, zainstalowano aparaturę nagłaśniającą. Protestowi towarzyszyły występy satyryczne Jana Pietrzaka i Jacka Fedorowicza, wykłady Wszechnicy Robotniczej, recytacje wierszy Czesława Miłosza; emitowano nagrania dokumentujące przebieg strajków w VIII 1980; odprawiono mszę św. Protest zakończono 5 VIII 1981 ok. godz. 12.00.

Grzegorz Majchrzak

Opcje strony

do góry