Hasła rzeczowe

Gazeta Akademicka

"Gazeta Akademicka", podtytuł: „Pismo środowiskowe”, wydawane I 1985 – VI 1987 przez studentów uczelni wrocławskich; jako miejsce wydawania podawano: Wrocław-Warszawa, Wrocław-Łódź i Wrocław, w rzeczywistości miejscem wydawania był wyłącznie Wrocław.

Ukazało się 9 nr. (w tym dwa podwójne) o obj. 8-18 s. w formacie A4, drukowanych na offsecie w nakładzie 1,2-2,4 tys. egz.; wychodziło nieregularnie, wyróżniało się wysoką jakością druku.

Redakcja wywodziła się głównie z Dwunastki i Klubu Niezrzeszonych Studentów Wagant, składała się z: Pawła Kasprzaka, Pawła Kocięby, Macieja Piotrowskiego i Mirosława Spychalskiego. Współpracowali m.in.: Henryk Feliks, Krzysztof Jakubczak, Piotr Pawełczyk, Paweł Skrzywanek.

Od 1986 pismo, drukowane w formie przypominającej prasę oficjalną, zamieszczało artykuły podpisywane prawdziwymi nazwiskami oraz wywiady z jawnie działającymi opozycjonistami. Zrezygnowano z działania w ukryciu, mimo wiążących się z tym represji.

Ułatwiało to SB zwalczanie opozycyjnej działalności wydawniczej. M.in. z tej przyczyny pismo nie ukazywało się regularnie.

 

Artur Adamski

Region Dolny Śląsk, Wrocław

Opcje strony

do góry