Hasła rzeczowe

Impuls (Gdańsk)

„Impuls”, podtytuł: „Pismo publicystyczno-informacyjne SKS NZS”, wydawane przez NZS Uniwersytetu Gdańskiego II 1987 – IV 1989, sygnowane przez SKS NZS.

Ukazało się 21 nr. o obj. 8-24 s. w formacie A4, drukowanych na offsecie i techniką sitodruku w nakł. ok. 2 tys. egz.; miesięcznik, nie wychodził w czasie wakacji.

W składzie redakcji: Leszek Biernacki (m.in. zdjęcia, przygotowanie diapozytywów), Mariusz Popielarz (ps. Malarz), Tomasz Posadzki (ps. T.W.) – założyciele, autorzy i redaktorzy; od jesieni 1988: Dariusz Wasilewski, Jerzy Afanasjew, Krystyna Krauze i Piotr Szafarz; druk: Andrzej Michałowski.

W słowie od redakcji informowano, że „Impuls” jest: „organem Studenckiego Komitetu Solidarności NZS, ruchu, który w ostatnim okresie wznowił swoją działalność. Ruch ten nawiązuje w swojej nazwie i programie działania do idei Studenckiego Komitetu Solidarności sprzed Sierpnia 1980 oraz Niezależnego Zrzeszenia Studentów, autentycznie niezależnej organizacji studenckiej, która stanowiła w krótkim okresie swojej legalnej działalności prawdziwą reprezentację środowiska”. Pismo odegrało decydującą rolę w reaktywacji działalności NZS w Trójmieście.

Pod koniec 1987 SB założyła dwie sprawy operacyjne (o krypt. Sekta i Hetman) w celu sparaliżowania działalności redakcji i NZS.

Od jesieni 1988 pismo literacko-kulturalne.

 

Leszek Biernacki

Gdansk, Region Gdańsk

Opcje strony

do góry