Hasła rzeczowe

Konkret (Wrocław)

"Konkret", pismo społeczno-polityczne, ukazujące się we Wrocławiu od jesieni 1985 do VII 1987. W stopce redakcyjnej zawierało informację, że pismo jest Almanachem Wrocławskim, redagowanym przez przedstawicieli NZS Uniwersytetu Wrocławskiego, Oficynę Wydawniczą Constans, Ruch Społeczny Solidarność, redakcję „Solidarności Dolnego Śląska”, Wydawnictwo VIST i inne ugrupowania niezależne.

Ukazało się 5 nr. o obj. 36-72 stron. w formacie A4, drukowanych na offsecie w nakładzie 2-4 tys. egz. Wyróżniało się jakością druku i bogatą szatą graficzną.

W składzie redakcji: Wojciech Hann, Janusz Laska, Adam Lipiński, Jakub Pigoń, Ryszard Wawryniewicz, we współpracy z Joanną Korzonek-Lobak, Ryszardem Czarneckim, Jerzym Eysmonttem, Leszkiem Jankowskim, Antonim Macierewiczem, Krzysztofem Uścińskim, Ryszardem Wilczyńskim. Zagranicznym przedstawicielem pisma była mieszkająca w Wiedniu Danuta Stołecka.

Publikowano liczne obszerne teksty publicystyczne, historyczne, literackie, analizy sytuacji gospodarczej, społecznej, politycznej.

Z powodu trudności organizacyjnych działalność zawieszono latem 1987. Duża część redakcji kontynuowała działalność w innych pismach związanych z Ruchem Społecznym „S”, m.in. w „Nowej Republice”.

 

Artur Adamski

Region Dolny Śląsk, Wrocław

Opcje strony

do góry