Hasła rzeczowe

Krawędź

"Krawędź", podtytuł: „Ziemia Gryfińska”, pismo wydawane w Gryfinie V 1982 – VIII 1984, w nr. 16 podtytuł: „Pismo NSZZ «Solidarność»”. Od nr. 18 obok winiety znajdowała się dłoń ułożona w kształcie litery „V”.

Ukazało się 61 nr. o obj. 2 s. w formacie A4, drukowanych na maszynie woskowej (m.in. w Chojnie i Gryfinie) w nakładzie 500-1000 egz.; początkowo dwutygodnik, następnie wychodziło nieregularnie.

W składzie redakcji: Zbigniew Bracki, Wojciech Nicpan i Edward Skórski (V 1982 – VII 1983, pracownicy Elektrowni Dolna Odra w Nowym Czarnowie k. Gryfina), Witold Romaniecki i Jan Witkowski (w VII 1983 SB przeprowadziło rewizję z mieszkaniu W. Nicpana, o której dowiedział się w drodze do domu i od tamtej pory w ukryciu; od VII 1983 druk na terenie elektrowni). Ostatni nr wykonany bez J. Witkowskiego (aresztowanego za udział w manifestacji); pierwszy zespół wydał 40 nr., drugi 21 (numerowane od nowa).

Publikowano głównie bieżące informacje, opisy represji stosowanych przez SB wobec opozycjonistów (m.in. J. Witkowskiego), oświadczenia, komunikaty, rysunki satyryczne i przedruki z prasy krajowej.

Pismo utrzymywało się ze składek czytelników, kolportowane wśród pracowników Elektrowni Dolna Odra oraz w zakładach Szczecina i okolic, m.in. w Chojnie.

Marta Marcinkiewicz

Region Pomorze Zachodnie, Gryfino

Opcje strony

do góry