Hasła rzeczowe

Kurierek B

"Kurierek B", podtytuł: „Serwis Informacyjny Terenowej Komisji Wykonawczej NSZZ «Solidarność» w Bochni”, pismo Bocheńskiej „S”, od nr. 9 wychodziło w ramach Porozumienia Prasowego Solidarność Zwycięży, wydawane 17 IX – 13 XII 1981 (3 nr.) i 27 IX 1982 – 21 V 1989.

Ukazały się 123 nr. (nr 124, wyborczy, nie wszedł do kolportażu) o obj. 2-4 s. w formacie A4, drukowane na ramce, od 1983 na powielaczu białkowym, od II połowy 1987 techniką sitodruku, od 1988 na offsecie.

W składzie zespołu (dostarczanie informacji, redakcja, druk, kolportaż): Józef Mroczek, Jerzy i Barbara Orłowie, Teofil Wojciechowski, Piotr Hlebowicz, Jolanta i Stanisław Kurnik, Krzysztof Szwiec, Zdzisław Wachel (kurier, kolporter), Zdzisław Rojek, Tadeusz Jagielski, Wacław Niemirski, Anna Mroczek (z d. Kłak). Nr 1 (z numeracją 1A) wyszedł w Zagórzanach, w posiadłości Hlebowiczów (przy drukowaniu pisma pomagali Joanna Bryjak i Stanisław Dembowski); ze względu na bezpieczeństwo drukowano w różnych miejscach (Gruszów, Wieliczka, Kraków). W 1984, po ujawnieniu się J. Mroczka, całkowitą odpowiedzialność za pismo przejął P. Hlebowicz. Z pomocą J. i S. Kurników wydano kilkanaście nr., po czym redakcja i druk gazety przeniosły się z Zagórzan do Bochni. Kilkakrotnie wracano do Zagórzan w momentach zagrożenia bocheńskich drukarni. W Bochni prace nad pismem koordynowali: T. Wojciechowski i J. Orzeł. Ważniejsze skrzynki kontaktowe w Krakowie i okolicach: Pp. Obydzińscy (osiedle XX lecia), domy Ewy Tarnawskiej-Wiejachy i Andrzeja Tarnawskiego (ul. Bielskiego), Bożena (ul. Bożego Ciała), J. i S. Kurnik (ul. Heleny), p. Kłak (ul. ks. Popiełuszki, dawna Szwabowskiego), Małgorzata Paluch (ul. Grodzka), na osiedlach Strusia i Kalinowym, Jan Hlebowicz (ul. Brodzińskiego), rodzina Strzałkowskich (ul. Legionów Piłsudskiego, dawna Cekiery), dom państwa Pietruszków w Gruszowie, ks. Kazimierz Puchała (plebania w Gruszowie).

 

Piotr Hlebowicz

Region Małopolska, Bochnia

Opcje strony

do góry