Hasła rzeczowe

Niezależny Samorządny Informator

"Niezależny Samorządny Informator", biuletyn informacyjny, wydawany w Szczecinie w okresie V-XII 1982 . Twórcą i redaktorem był Ryszard Dąbrowski. Łącznie ukazało się 17 nr. pisma, większość w formacie A4, sporadycznie A5, w nakładzie 7-8 egzemplarzy. Biuletyn przepisywano na maszynie na tzw. papierze przebitkowym.

Informacje do pisma dostarczali: Longin Komołowski (z terenu Stoczni Szczecińskiej im. A. Warskiego), Alina i Jerzy Słoneccy (z Politechniki Szczecińskiej), Sławomira Milczanowska (z ZK w Potulicach, gdzie przebywali skazani szczecińscy działacze „S”), jak również żony internowanych w Wierzchowie Pomorskim oraz znajomi Ryszarda Dąbrowskiego.

Biuletyn zawierał informacje dot. bieżących wydarzeń w Szczecinie i okolicach. Spełniał rolę serwisu informacyjnego, który był źródłem informacji dla redakcji innych pism. Przekazywany warszawskim pismom podziemnym: „Tygodnik Wojenny" i „Tygodnik Mazowsze" oraz szczecińskich: „Feniks", „Prolet", „Biuletyn Informacyjny" i „Z podziemia", w których można znaleźć przedruki informacji z „NSI”. Odbiorcami pisma w Warszawie byli: Joanna i Mateusz Wyrwich, Aleksandra Korewa oraz ks. Umiński Jan, ks. Jan Umiński, ks., ur. 25 VII 1930 w Rypinie, zm. 20 VI 1990 w Sulejowie k. Piotrkowa Trybunalskiego. Absolwent Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi, święcenia kapłańskie (1955). Stanisław Małkowski, za którego pośrednictwem pismo docierało do akredytowanych w Warszawie dziennikarzy telewizji niemieckiej i francuskiej. W nr. 15, z XI 1982, zamieszczono m.in.: List więzionych w sprawie statutu więźnia politycznego do Min. Sprawiedliwości prof. Sylwestra Zawadzkiego, datowany marzec-kwiecień 1982 oraz List więzionych w Potulicach do Komisji Praw Człowieka ONZ w Genewie, datowany październik 1982.

Marta Marcinkiewicz

Szczecin, Region Pomorze Zachodnie

Opcje strony

do góry