Hasła rzeczowe

Opornik

"Opornik", pismo Ruchu Społeczeństwa Zaangażowanego V LO w Gdańsku wydawane w XI 1984 – 1989 w Gdańsku-Oliwie.

Ukazało się 14 nr. drukowanych na powielaczu białkowym w nakładzie ok. 400 egz.; w 1986 ukazał się tylko 1 nr w związku z wielopłaszczyznową działalnością redaktorów w młodzieżowych strukturach opozycyjnych na terenie Gdańska, regularnie pismo zaczęło wychodzić w 1988.

W składzie zespołu: Grzegorz Drzycimski, Izabela Cieszyńska, Tomasz Zając (redakcja), Tomasz Soszyński, Marek Zduńczyk (poligrafia) – inicjatorzy, założyciele i autorzy tekstów w pierwszych 2 nr.; Tomasz Stoppa, Bartłomiej Ślusarski, Wojciech Pardus; redakcja w mieszkaniu G. Drzycimskiego, druk: w pomieszczeniu gospodarczym w Gdańsku-Żabiance. Oprócz wydawania pisma organizowano tzw. ciche przerwy, kolportowano wydawnictwa podziemne, malowano hasła na murach. Od XI 1985 redakcja weszła do FMW Region Gdańsk, włączając się w redagowanie pisma „Monit”.

Publikowano teksty dot. zagadnień związanych z oświatą, działalnością niezależnych organizacji młodzieżowych, artykuły o tematyce historycznej i komentarze do bieżących wydarzeń politycznych.

Kolportowano wśród znajomych i rozkładano na terenie V LO.

 

Jarosław Wąsowicz SDB

Gdansk, Region Gdańsk

Opcje strony

do góry