Hasła rzeczowe

Robotnik Mazowiecki

"Robotnik Mazowiecki", podtytuł: „Pismo Polskiej Partii Socjalistycznej”, wydawane I 1988 – V 1991 w Płocku przez Okręgowy Komitet Robotniczy PPS. Z uwagi na rozłamy w PPS nr. 16-19 ukazały się z podtytułem: „Pismo Polskiej Partii Socjalistycznej-RD”. Nazwa i winieta nawiązywały do pisma PPS wydawanego 1945-1946 w Płocku.

Ukazały się 42 nr. o obj. 2-8 s. w formacie A4 i A5, powielane na kserografie, drukowane na powielaczu i offsecie w nakładzie 500-2,5 tys. egz.; dwutygodnik.

W składzie redakcji: Jacek Pawłowicz, we współpracy z: Robertem Bartkowskim, Grzegorzem Gołębiewskim, Grzegorzem Ilką, Elizą Jadczak, Jackiem Kowalskim (Monachium), Bożeną Majchrzak, Małgorzatą Motylińską, Cezarym Rakiem, Tomaszem Truskawą, Januszem Zawadzkim (Londyn), Andrzejem Piotrem Studzińskim (Lozanna, stały przedstawiciel na Zachodzie, od nr. 30 również skład komputerowy). Druk: Wydawnictwo Polskie (nr. 1-2), Wydawnictwo im. Olofa Palme (nr. 3-10), płockie Wydawnictwo im. Matyldy Kretkowskiej Magdy.

Zamieszczano informacje dot. historii i bieżącej działalności PPS, poruszano tematy dot. spraw ekonomicznych, bieżących wydarzeń politycznych, spraw lokalnych, przestrzegania praw człowieka. Kolportowano w Regionie Płockim i w kraju przez struktury kolportażowe PPS.

 

Jacek Pawłowicz

Płock, Region Płock

Opcje strony

do góry