Hasła rzeczowe

Solidarność Rzemieślnicza Opolszczyzny

„Solidarność Rzemieślnicza Opolszczyzny”, podtytuł „Biuletyn KK NSZZ IRz”, pismo NSZZ Indywidualnego Rzemiosła „S” Regionu Śląsk Opolski, wydawane 1981 (nr 1 z 4 IV 1981) w Opolu.

Ukazało się co najmniej 8 nr. (nr 8 z 4 IX 1981) o obj. 8 s. (plus okazjonalne wkładki) w formacie A5 (nr 2) lub A4 (nr. 3, 5–8), drukowanych na offsecie w drukarni Zakładu Administracyjno-Gospodarczego Związków Zawodowych w Opolu w nakł. 2–3 tys. egz.; wychodziło nieregularnie. Numery 3 i 5 to wydania specjalne, nr 5 z wkładką nt. nadużyć popełnionych przez przedstawicieli lokalnego aparatu władzy (tzw. afera Mafioso). Tematyka obejmowała gł. sprawy bieżące zw. z działalnością „S” rzemieślniczej w woj. opolskim i w kraju.

Redagowane przez zespół; poszczególne teksty sygnowane przeważnie przez Redakcję lub Karola Smoczkiewicza, regionalnego lidera „S” rzemieślniczej; in. autorzy tekstów: Andrzej Liczbański (przejściowo współredaktor), Kazimierz Romaniszyn (członek władz regionalnych NSZZ IRz „S”) i Z. Szczuty.

Publikowano oficjalne dokumenty związkowe, przedruki z innych czasopism i samodzielnie opracowane teksty o charakterze informacyjnym i publicystycznym. Kolportaż w środowiskach rzemieślniczych woj. opolskiego i wśród działaczy „S” pracowniczej.

20 IX 1981 w bardzo podobnej szacie graficznej okazał się pierwszy numer pisma „Wideta”, mającego w założeniu wychodzić w cyklu miesięcznym jako organ prasowy Koła Kombatantów Regionu Śląska Opolskiego. Była to kolejna inicjatywa wydawnicza K. Smoczkiewicza, który został przewodniczącym tego koła.

Zbigniew Bereszyński

Opcje strony

do góry