Hasła rzeczowe

Parafia św. Józefa w Przemyślu (Salezjanie)

Parafia św. Józefa w Przemyślu (Salezjanie), 1907 w Przemyślu rozpoczęło działalność zgromadzenie ks. Salezjanów. 1912 rozpoczęto budowę kościoła w dzielnicy Zasanie. 1923 świątynia poświęcona, przy niej erygowano nową parafię św. Józefa. Salezjanie prowadzili sierocińce i szkoły dla młodzieży. 5 X 1963 komunistyczne władze bezprawnie zlikwidowały Salezjańską Szkołę Organistowską w Przemyślu i zagarnęły jej budynki. W mieście doszło do kilkudniowych rozruchów ulicznych.

1979–1985 proboszcz ks. Józef Sularz. 1985–1991 proboszcz ks. Tadeusz Szaniawski.

1983–1988 w kościele odbywały się obchody święta św. Józefa robotnika jako alternatywne uroczystości do lansowanego przez komunistów 1 V Święta Pracy. Uroczystości organizowane przez podziemną „S”. 1 V w godzinach przedpołudniowych odprawiano mszę św. w kościele św. Józefa. Koncelebrze przewodniczył m.in. ks. bp Tadeusz Błaszkiewicz. W homilii zazwyczaj podnoszone kwestie znaczenia i godności pracy w życiu człowieka oraz wolności. Po nabożeństwie uczestnicy dokonywali rozproszonego przejścia ulicami Przemyśla na plac przy kościele św. Trójcy gdzie odbywała się dalsza część uroczystości.

1985–1986 przy parafii działało Duszpasterstwo Ludzi Pracy; duszpasterzami byli ks. Jan Pępek z parafii Przemyśl-Kmiecie i ks. Zbigniew Siuber z Towarzystwa św. Franciszka Salezego. Duszpasterstwo działało z inicjatywy RKW „S”. 1 V 1988 po mszy św. w kościele św. Józefa podziemna „S” uformowała pochód, który przeszedł ulicami Przemyśla z emblematami „S” na plac przy kościele św. Trójcy, gdzie odbywała się dalsza część uroczystości. Władze nie użyły siły. Aktywnych uczestników manifestacji ukarano grzywnami przez Kolegium ds. Wykroczeń przy Prezydencie Miasta Przemyśla.

Od 2017 proboszcz parafii ks. Bogdan Nowak. 2020 w parafii było 6750 wiernych.

Artur Brożyniak

Opcje strony

do góry