Hasła rzeczowe

Parafia św. Matki Boskiej Królowej Polski Przemyśl-Kmiecie

Parafia św.  Matki Boskiej Królowej Polski Przemyśl-Kmiecie, 1979 na osiedlu Kmiecie rozpoczęto bez zezwolenia władz budowę kościoła i utworzono nową parafię. Została ona wydzielona z parafii św. Józefa w Przemyślu i parafii św. Marii Magdaleny w Ostrowie. Biskup Ignacy Tokarczuk mianował ks. Adama Michalskiego administratorem nowo utworzonej parafii i polecił mu wybudowanie świątyni. Władze zastosowały represje adm. i nałożyły na ks. A. Michalskiego grzywnę; na poczet przyszłych kar zajęto bezprawnie jego samochód. 4 VIII 1979 wierni i miejscowi współpracownicy KSS KOR za aprobatą bp I. Tokarczuka utworzyli Przemyski Komitet Samoobrony Ludzi Wierzących. Pomimo represji władz drewniany kościół na osiedlu Kmiecie został wybudowany. 1980 parafia została erygowana. 1979–1995 proboszczem był ks. A. Michalski. 1984–1987 wikariuszem ks. Jan Pępek.

1986 z inicjatywy ks. J. Pępka do Matki Boskiej Królowej Polski na Kmieciach przeniesiono Duszpasterstwo Ludzi Pracy Duszpasterstwo Ludzi Pracy Duszpasterstwo Ludzi Pracy przy parafii św. Józefa w Częstochowie, powstało w 1985. Organizatorem i duszpasterzem był proboszcz ks. Zenon Raczyński, który od XI 1984 w każdą drugą niedzielę miesiąca odprawiał Msze za Ojczyznę i wygłaszał patriotyczne kazania. z parafii św. Józefa w Przemyślu. Od 1987 nowym opiekunem duszpasterstwa został ks. Eugeniusz Dryniak, który zastąpił ks. J. Pępka oddelegowanego do pracy poza Przemyślem. Duszpasterstwo dawało możliwość organizowania spotkań pracowników z różnych zakładów pracy oraz uczestniczenia w wykładach i szkoleniach, mających na celu przygotowanie przyszłych kadr dla odrodzonej „S”. W ramach animowania niezależnej kultury odtwarzano z kaset wideo zagraniczne filmy niedostępne w reżimowej telewizji. Jedną z form działalności były pielgrzymki m.in. na Jasną Górę lub do grobu ks. Jerzego Popiełuszki, które były okazją do spotkań związkowców z całego kraju. Pieniądze na działalność duszpasterstwa pochodziły od RKW. Z ramienia podziemnych struktur „S” sprawą zajmowali się Marek Kamiński i Stanisław Żółkiewicz.

Od 1995 proboszczem parafii jest ks. kanonik Marian Koźma. 1998–2000 rozebrano kościół drewniany i wybudowano nową murowaną świątynię. 2020 w parafii było 5 100 wiernych.

Artur Brożyniak

Opcje strony

do góry