Hasła rzeczowe

Iskra (Grudziądz)

„Iskra”, pismo podziemnej „S” w Grudziądzu, z podtytułami: „Biuletyn Informacyjny NSZZ Solidarność Podregionu Grudziądz”, „Biuletyn Informacyjny Podregionu Grudziądz”, „NSZZ Solidarność Podregionu Grudziądz reg. (tak w oryginale) Toruń”, „Pismo NSZZ Solidarność Podregion Grudziądz”, „Pismo NSZZ Solidarność Grudziądz”, „Informator NSZZ Solidarność Grudziądz Region Toruń”, „Biuletyn Informacyjny NSZZ Solidarność Grudziądz Region Toruń”, „Informator NSZZ Solidarność Podregion Grudziądz”, „Solidarność”, „NSZZ Solidarność Grudziądz Region Toruń”. Wydawane VI 1982–XI 1986 w Grudziądzu i Łasinie. Ukazało się 40 n-rów o obj. 2–6 s., w formacie A4, drukowanych na powielaczu, w nakł. 2–3 tys. egz.

Numeracja nieciągła, celowo stosowano luki i błędy w numeracji, stąd przedostatnie wydanie pisma ma nr 2/54, ostatnie nr 3/54. W 1982 ukazało się 15 n-rów (nr 7 – wydanie nadzwyczajne, nr 15 podwójny); 4 w 1983 (w n-rze 16 informacja: „wydawnictwo zawiesza działalność na czas określony”), 10 w 1984, 5 w 1985 (4 plus nr z 1 II nienumerowany), 6 w 1986 (5 plus nr z 7 XI nienumerowany), od n-ru 33 zielony nadruk dłoni z palcami-znakiem „V”, wychodziło nieregularnie.

W redakcji: Janusz Bucholc (organizator pisma i redaktor nacz.), Andrzej Wiśniewski, Józef Ziemer; współpraca techn. i autorska: Ewa Czarnecka i Barbara Jerka. Druk w mieszkaniach prywatnych, m.in. u J. Bucholca i jego dalszej rodziny, u Małgorzaty Dzwonkowskiej i rodziny Ronowskich w Łasinie k. Grudziądza; wykonanie matryc: Renata Chmielewska, Bogusława Ronowska i Halina Zulewska.

Pismo o charakterze informacyjnym, zamieszczano bieżące informacje (stały dział zatytułowany Informacje lub Wiadomości), korespondencje z grudziądzkich zakładów pracy, protesty i apele społeczne. „Iskra” charakteryzowała się ostrością tekstów, zamieszczano m.in. nazwiska konfidentów, osób lojalnych wobec władz stanu wojennego, opublikowano kodeks okupacyjny (w n-rze 3). Regularnie przypominano o patriotycznych rocznicach, np. Grudnia’70 (w n-rze rocznicowym z 13/17 XII 1983 z tekstem Ballada o Janku Wiśniewskim), odzyskania niepodległości (w n-rze ostatnim z 7 XI 1986 nienumerowanym z tekstem Myśl na listopad).

Kolportowane na terenie Grudziądza i Łasina, gł. w zakładach pracy przez własną sieć podziemnej „S”.

1982–1988 środowisko „Iskry” było rozpracowywane przez Wydz. V KW MO/WUSW w Toruniu, p. III KM MO/RUSW w Grudziądzu w ramach SOS/SOR krypt. Iskra.

Krzysztof Biernacki

Opcje strony

do góry