1986

październik

Kalendarium październik 1986

1

  • Konstytuuje się jawny Tymczasowy Zarząd „Solidarności Wiejskiej” w składzie: Henryk Bąk i Stanisław Adamczyk, z siedzibą we wsi Lisewo (poczta Goszczyn, woj. radomskie, posesja H. Bąka).

4

  • Amerykańska Fundacja im. J.F. Kennedy’ego przyznaje nagrody po 40 tys. dolarów czołowym przywódcom opozycji demokratycznej w Polsce – Zbigniewowi Bujakowi i Adamowi Michnikowi. Z. Bujak przeznacza nagrodę na dofinansowanie warszawskiej służby zdrowia, w tym w jego rodzinnym Milanówku, natomiast A. Michnik przekazuje nagrodę do dyspozycji Niezależnej Fundacji Kulturalnej.

5

  • W Lublinie Tymczasowy Zarząd Regionu powołuje jawną Radę NSZZ „Solidarność” Regionu Środkowo-Wschodniego w składzie: Zofia Bartkiewicz (Świdnik), Włodzimierz Blajerski (Lublin), Adam Kozaczyński (Tomaszów Lubelski), Wiesław Lipko (Zamość), Zygmunt Łupina (Lublin), Bogdan Mikus (Chełm), Stanisław Węglarz (Łęczna), Danuta Winiarska (Lublin).
  • Powstaje jawna Tymczasowa Rada „Solidarności” w Jeleniej Górze, w składzie: Zdzisław Brykowski, Jerzy Nalichowski, Roman Niegosz, Andrzej Piesiak (przewodniczący ZR „S”).
  • W Warszawie, w godzinach szczytu, 17 członków Ruchu Wolność i Pokój urządza demonstrację pod Domami Centrum, domagając się uwolnienia przetrzymywanych w więzieniu za odmowę odbycia służby wojskowej Wojciecha Jankowskiego i Jarosława Nakielskiego. Interweniuje milicja, zatrzymując 11 demonstrantów. 7 osób zostaje skazanych w tzw. trybie przyśpieszonym na grzywny po 50 tys. zł z zamianą na 50 dni aresztu. 4 pozostałych sądzonych będzie w trybie zwykłym. Wkrótce potem z więzienia zostaje uwolniony W. Jankowski, który od 16 IX prowadził w więzieniu strajk głodowy. J. Nakielski opuści Cenrealny Areszt Śledczy 20 X.

7

8

  • Prezydium Zarządu Regionu Ziemi Łódzkiej NSZZ „Solidarność” wznawia jawną działalność w składzie: Andrzej Słowik, Jerzy Kropiwnicki, Grzegorz Palka, Kazimierz Bednarski.
  • Wydział Społeczno-Administracyjny Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku wydaje decyzję nakazującą rozwiązanie powołanej 29 IX przez Lecha Wałęsę Tymczasowej Rady „Solidarności”, gdyż […] Rada nie może funkcjonować w ramach istniejącego w Polsce porządku prawnego, ponieważ jej utworzenie jest niezgodne z prawem do stowarzyszania się i z innymi regulacjami prawnymi. […]

10

  • Lech Wałęsa, Stefan Bratkowski, Bronisław Geremek, Tadeusz Mazowiecki, Stanisław Stomma, Klemens Szaniawski, Jan Józef Szczepański, Jerzy Turowicz i Andrzej Wielowieyski apelują o zniesienie przez USA sankcji gospodarczych wobec PRL.

12

  • W posiedzeniu TKK NSZZ „Solidarność” bierze udział Lech Wałęsa. Z oświadczenia: W ostatnim okresie mamy do czynienia z próbami rozszerzenia formuły działania Związku poprzez jawne wystąpienia grup działaczy NSZZ „Solidarność”. Obserwując z uwagą te próby, TKK podkreśla konieczność zachowania wymogów bezpieczeństwa i ochrony podziemnego potencjału ludzkiego i bazy materialnej, która decyduje o rzeczywistej sile i znaczeniu naszego Związku.
  • Powstaje jawna Tymczasowa Rada NSZZ „Solidarność” Regionu Świętokrzyskiego w składzie: Marian Jaworski (przew. ZR w Kielcach, członek KK), Kazimierz Koruba (członek ZR), Bogdan Ryś (członek Prezydium ZR, członek KK), Jerzy Stępień (wiceprzewodniczący ZR).

13

  • W Nowej Hucie po nabożeństwie fatimskim w Arce Pana o godz. 18.00 odbywa się spotkanie na miejscu śmierci Bogdana Włosika. Przybyli składają kwiaty, śpiewają pieśni, zapalają znicze.
  • Powstaje jawna Tymczasowa Rada NSZZ „Solidarność” Ziemi Radomskiej w składzie: Witold Król, Jerzy Pierzchała, Jan Rejczak, Jan Pająk.
  • Powstaje jawna Tymczasowa Rada NSZZ „Solidarność” Śląska Opolskiego w składzie: Jan Całka (członek ZR w Opolu), Jerzy Gnieciak (przew. rolniczej „Solidarności” na Opolszczyźnie), Roman Kirstein (wiceprzewodniczący ZR), Andrzej Kwiatkowski (członek ZR), Janusz Sanocki (przew. MKZ Nysa), (członek ZR), Wiesław Ukleja, Franciszek Winiarski (przew. „Solidarności” rzemieślników w Nysie), Eugeniusz Wyspiański (członek MKZ Ziemi Prudnickiej).

14

  • Jerzy Urban: Gdyby Lech Wałęsa [...] zobowiązał się do przestrzegania prawa zamiast powoływać sprzeczne z nim instytucje, gdyby szczerze i publicznie wyciągnął wnioski z dawnych błędów związku, którym kierował, gdyby stał się jednoznaczny w deklarowanej woli porozumienia, gdyby [...] nie chował w rękawie haseł tzw. pluralizmu i innych politycznych zamiarów godzących w nasz ustrój, gdyby nie sprzymierzał się publicznie z wrogimi Polsce siłami na Zachodzie – wówczas być może także do Lecha Wałęsy, człowieka któremu wielu ongiś zawierzyło, odnieść by się mogła zasada: nieważne kto skąd przychodzi, ważne, jaką obecnie zajmuje postawę.

16

  • W Pile w porozumieniu z RKW konstytuuje się jawna Tymczasowa Rada NSZZ „Solidarność” w składzie: Jarosław Gruszkowski, Anna Kałamoniak, Zbigniew Perka.

19

  • Powraca do jawnej działalności Prezydium Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” w Gorzowie Wielkopolskim, w składzie: Edward Borowski, Jerzy Gospodarek, Tadeusz Kołodziejski, Franciszek Konaszewicz, Zbigniew Zięba.

20

  • Powstaje Regionalna Komisja Wykonawcza NSZZ „Solidarność” Ziemi Kutnowskiej. RKW jest strukturą tajną.
  • Ukazują się pierwsze numery dwóch oddzielnie redagowanych pism Ruchu Wolność i Pokó: „Wolność i Pokój” oraz „Biuletyn WiP”.

22

  • W Poznaniu podziemny Tymczasowy Zarząd Regionu powołuje jawną Wielkopolską Radę „Solidarności” w składzie: Wiesław Chossa, Marek Gaul, Zdzisław Lewandowski, Janusz Pałubicki, Ryszard Stachowiak, Jarosław Gruszkowski, Anna Kałamoniak, Bogdan Narożny.

23

  • Komisja Robotnicza Hutników „Solidarność” w Hucie im. Lenina wznawia jawną działalność, w składzie: Mieczysław Gil (przewodniczący), Stanisław Handzlik (wiceprzewodniczący), Jan Ciesielski, Edward Nowak.

24

  • Do Kodeksu wykroczeń wprowadzony zostaje artykuł 52a, na podstawie którego kolegia mogą skazywać na karę grzywny lub aresztu tego, kto m.in.: bez wymaganego zezwolenia sporządza, wydaje, przewozi lub rozpowszechnia utwory lub inne informacje wyrażone za pomocą druku lub innych form służących do ich utrwalania i przekazywania, i tego, kto bierze udział w związku [...], który rozwiązano lub któremu odmówiono legalizacji' [...].
do góry