Aktualnie znajdujesz się na:

Biogramy

Czubocha Augustyn Franciszek

Augustyn Franciszek Czubocha, ur. 19 V 1953 w Tuczempach k. Jarosławia.

Rolnik we własnym gospodarstwie tamże. 1980-1984 członek kontrolowanego przez społeczność lokalną samorządu wiejskiego w Tuczempach.

Od X 1980 współorganizator kół Solidarności Wiejskiej w woj. przemyskim, współpracownik Wiesława Kęcika w staraniach o rejestrację struktury ogólnopolskiej. 3 I – 20 II 1981 uczestnik strajku ustrzycko-rzeszowskiego, członek KS; w III 1981 delegat woj. przemyskiego na Zjazd Zjednoczeniowy „S” RI w Poznaniu, od VI 1981 wiceprzewodniczący Wojewódzkiego Komitetu Założycielskiego „S” RI w Przemyślu z siedzibą w Jarosławiu, przewodniczący Gminnego Komitetu Założycielskiego w Jarosławiu.

13 XII 1981 internowany w Ośr. Odosobnienia w Uhercach, zwolniony 24 II 1982. Po wyjściu kolporter ulotek i prasy podziemnej, m.in. „Wsi Rzeszowskiej”, „Solidarności Rolników” (OKOR), „Tygodnika Mazowsze”, „Woli”, „Busoli”, „Solidarności Walczącej”, „Solidarność Zwycięży”, „Sprawy” (Okręg Warszawski PPN) i „Pobudki” (KPN Obszaru XI Rzeszowsko-Przemyskiego) na terenie Jarosławia i okolic; uczestnik duszpasterstwa rolników w Krasiczynie (woj. przemyskie), Soninie (woj. rzeszowskie) oraz w Łabuniach (woj. zamojskie), w kolegiacie Bożego Ciała oo. dominikanów oraz ss. niepokalanek w Jarosławiu; uczestnik dożynek rolników w Częstochowie oraz uroczystości w rocznice porozumień rzeszowsko-ustrzyckich. W 1988, pod pozorem (inspirowanej przez SB) sprawy karnej, odmówiono mu wydania paszportu.

W 1989 członek Rady Programowej Małopolskiej Fundacji Rolniczej w Krakowie i KO w Przemyślu. W 1991 współzałożyciel PSL-PL w woj. przemyskim, 1991-1997 członek Naczelnej Rady Politycznej PSL-PL oraz prezes Zarządu Wojewódzkiego w Przemyślu. Od 2005 członek władz krajowych Stronnictwa Ludowego Ojcowizna z siedzibą w Rzeszowie.

Odznaczony Krzyżem Semper Fidelis (2005) i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2009).

 

Michał Stręk

Region Południowo-Wschodni, Jarosław

Opcje strony

do góry